Adana İl Seçim Kurulu'ndan "meydan tahsis" kararı

Adana İl Seçim Kurulu, 29 Mayıs'ta, İstasyon Meydanı'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Halkla buluşma" faaliyeti için valiliğin kullanımına bırakılmasına karar verdi.

Anadolu Ajansı 21.05.2015 - 20:35

Adana İl Seçim Kurulu'ndan "meydan tahsis" kararı

Alınan bilgiye göre, Adana Valiliği, 29 Mayıs'ta, İstasyon Meydanı'nın (Uğur Mumcu Meydanı) seçim çalışmalarının dışında valiliğin bir faaliyeti (Cumhurbaşkanı'nın halkla buluşması) olacağından diğer siyasi parti faaliyetlerine tahsis edilmemesi için Seyhan 1. Seçim Kurulu Başkanlığına yaptığı talebin reddedilmesi üzerine İl Seçim Kuruluna başvurdu.

Başvuru üzerine İl Seçim Kurulu, "Halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanının devletin başı olduğu, bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletinin birliğini temsil ettiği, anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözettiği" değerlendirmesinde bulunarak kararını açıkladı.

Cumhurbaşkanının, belirlenen bir program çerçevesinde halkıyla bütünleşmesi, sorunları yerinde dinlemesi, gerektiğinde çözümünde aktif rol alması ve halkla bütünleşmenin en demokratik aracı olan miting yapma arzusunun en doğal yasal hakkı olduğu belirtilen kararda, şunlar kaydedildi:

"Cumhurbaşkanının mitinglerdeki söylemleri ve içeriğini denetleyecek bir yasal organ yoktur. Dolayısıyla seçim döneminde Sayın Cumhurbaşkanı'nın miting yapma iradesinin altında başka sebepler aramak kimseye yarar sağlamaz. Bu tür etkinliklere yasakçı bir zihniyet ile yaklaşım, demokratik düşüncelere de ters düşer. İlimiz İstasyon Gar Müdürlüğü önünde yer alan Uğur Mumcu Meydanı'nda herhangi bir siyasi partiye miting yapma hususunda halen bir tahsis yapılmış değildir. Bu tahsisler 26 Mayıs'ta görevli İlçe Seçim kurulları tarafından yapılacaktır. Vatan Partisi 29 Mayıs günü anılan meydanda miting yapma arzularını yazılı olarak İlçe Seçim Kuruluna bildirmişlerdir. Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulu'nda yapılan araştırmada henüz Vatan Partisi'nin anılan güne herhangi bir tahsisinin yapılmadığı, 26 Mayıs günü tüm partiler ile bağımsız adayların taleplerinin birlikte değerlendirileceği bildirilmiştir."

İl Seçim Kurulu kararında, "Adana Valiliğinin itirazının kabulüne ve Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulunun kararının kaldırılmasını kararlaştırarak, "29 Mayıs Cuma günü İstasyon Meydanı'nın (Uğur Mumcu Meydanı) siyasi faaliyeti dışında olan Sayın Cumhurbaşkanımızın yapacağı 'Halkla Buluşma' faaliyeti için Valiliğin kullanımına bırakılmasına oy birliği ve kesin olarak karar verildi" ifadelerine yer verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...