Afşin’de termik santralde yangın

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesindeki Afşin-Elbistan Termik Santrali'nde  işçilerin eylem yaptığı sırasında yangın çıktı.

Anadolu Ajansı 26.08.2009 - 12:35

Afşin-Elbistan (B) Termik Santrali İşletme Müdürlüğü'nün temizlik hizmeti satın aldığı taşeron firmanın değişmesi üzerine işsiz kalan işçilerin santral girişinde aileleriyle birlikte oturma eylemi başlattıkları sırada çıkan yangına, işletmenin 6 itfaiye aracı ve iş makineleriyla müdahale edildi.

Termik santralin dışından da izlenebilen yangın, itfaiye araçlarından su sıkılarak ve iş makineleriyle alevlerin üzerine toprak atılarak söndürüldü. İtfaiye ekiplerinin bant yolu boyunca soğutma çalışması yaptığı gözlenirken, yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için de çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Yer yer tahrip olan bant yolunun, eski olmakla birlikte zaman zaman santralin kömür ihtiyacının karşılanmasında kullanıldığı kaydedildi.

Bu arada, yaklaşık 100 işçinin aileleriyle birlikte termik santral girişinde başlattığı oturma eylemi ise sürüyor. Termik santrale ulaşımı sağlayan yolu kapatan işçiler, eylemlerini sabaha dek sürdüreceklerini bildirdiler.

İşçilerin yolu kapatması nedeniyle saat 00.00'de iş bırakarak evlerine dönmesi gereken işçiler tesislerde kaldı. Bu işçilerin yerine çalışmaya başlayacak olan işçileri taşıyan servis araçları, jandarmaların gerginlik yaşanabileceği uyarısı üzerine termik santralin girişine ulaşmadan geri döndüler.

Eylemi izleyen gazetecileri telefonla arayarak yaşanan olaylara ilişkin bilgi alan CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, termik santralde olup bitenlerin takipçisi olduklarını bildirdi.

Termik santralin temizlik hizmeti ihtiyacını karşılayan şirketin kendilerini işe almalarını isteyen işçilerin geçen hafta yaptığı eylemlere jandarma müdahale etmiş, çıkan arbedede kimi işçiler yaralanmış, kimi işçiler de gözaltına alınmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...