Ahmet Reyiz’e İsrail’den vize darbesi

TV reklamlarıyla dikkat çeken siyasetçinin İsrail’deki inşaat şirketi çalışanlarına mitinglerinde kullandığı ifadeler nedeniyle İsrail yönetimi tarafından vize ambargosu uygulanıyor.

Haberler 24.05.2011 - 07:48

Son dönemde TV kanallarında “Kalk ayağa , Ahmet Reyiz geliyor” reklamlarıyla merak uyandıran Ahmet Reyiz Yılmaz, 1992’den bu yana bu ülkede kurduğu Yılmazlar İnşaat aracılığıyla iş yaptığı İsrail’de vize ambargosuyla karşı karşıya kaldı.

Yılmazlar İnşaat, İsrail Dışişleri’nin, Reyiz Yılmaz’ın konuşmaları nedeniyle, İsrail’deki işçilerin vizelerinin uzatılmasına karşı çıktığını bildirdi. Yılmazlar İnşaat’tan yapılan açıklamaya göre, çeşitli bakanlıkların temsilcilerinden oluşan komisyon, geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantıda, Yılmazlar işçilerinin vizelerinin uzatılması konusunu ele aldı.

Vatan'ın haberine göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı, Milliyetçi ve Muhafazakar Parti Genel Başkanı Ahmet Reyiz Yılmaz’ın, partiyle ilgili miting ve toplantılarında İsrail ve ABD ile ilgili konuşmalarını gerekçe göstererek, vize sürelerinin uzatılmasına karşı çıktı. Bakanlığın, firma ve çalışanlarının İsrail’i terk etmesini istediği de öne sürüldü. Son kararın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından verileceği belirtildi. Daha önce MHP Başkanlığına adaylığını koyan, ardından TP oluşumunda Abdüllatif Şener’in yanında yer alan Yılmaz, son açıklamalarında Türkiye’deki bazı TV kanallarının Yahudiler’in elinde olduğunu ve ABD-İsrail ekseninin kendilerini meclise sokmamak için bu kanallardan propaganda yayını yaptırdığını söylemişti.

‘DOSYAYI GABY LEVY HAZIRLADI’
Ahmet Reyiz Yılmaz gelişmeyle ilgili olarak şöyle konuştu: "İsrail’de bin Türk işçisi istihdam ediyoruz. İşçilerin çalışabilmesi için 10 yıldır önce Türk tarafı sonra da İsrail onaylayarak vize veriyor. 30 Nisan’da Türk tarafı onayladı ve gönderdi. İsrail’in de normal şartlarda vizeleri vermesi gerekiyordu. Ancak Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Türkiye’de bir parti kurduğumu ve miting ile toplantılarda Amerika ve İsrail’le ilgili yaptığım eleştirileri toplayarak bir dosya hazırlamış. Türkiye’nin büyükelçisini İsrail’den çektiği dönemde Levy’nin de gönderilmesi gerektiğini savundum. Bu çok zoruna gitmiş. Levy’nin gönderdiği dosyayı alan Dışişleri Bakanı Lieberman da şirketimin faaliyetinin engellenmesi gerektiğini söylemiş. Türk işçilerinin vizelerinin yenilenmemesi ve sınırdışı edilmelerini önermiş. Dosyayı diğer bakanlıklar inceliyor. ABD seyahatindeki Netanyahu da döndüğünde inceleyecek."

Sayfa Yükleniyor...