Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık NTV'de soruları yanıtladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, NTV'de Seda Öğretir'in sorularını yanıtladı. 42 ayrı başlıkta sosyal yardım yapıldığını söyleyen Yanık, "2020 yılında toplam 69.3 milyar lira sosyal yardım yapılıyor, yüzde 82'si bakanlığımız eliyle verilen yardımlar. Sosyal yardımların yüzde 78'ini çalışamayacak kişilere yapılan yardımlar oluşturuyor" dedi. 18 yaşında intihar ederek hayatına son veren Edanur Kaplan ile ilgili sorulara da cevap veren Bakan Yanık, Edanur'un yurtta kaldığı sırada cinsel istismar ile ilgili bir şikayeti olmadığını söyledi.

Haberler - NTV 31.08.2021 - 20:32 | Son Güncelleme : 31.08.2021 - 22:43

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık NTV'de soruları yanıtladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Seda Öğretir’in sorularını yanıtladı.

Afet bölgelerindeki yardım dağıtımıyla ilgili bilgi veren Yanık, "Önce yardım ve ihtiyaç miktarları belirleniyor. Yardım için afet bölgelerinde muhtaçlık beklemiyoruz. Afetten etkilenen tüm yurttaşlarımıza aynı desteği sağlıyoruz" dedi. 

Yanık, "2020 yılında toplam 69.3 milyar lira sosyal yardım yapılıyor yüzde 82'si bakanlığımız eliyle verilen yardımlar. Aktif olarak 42 ayrı başlıkta sosyal yardım yapıyoruz. Sosyal yarımların yüzde 78 ini çalışamayacak kişilere yapılan yardımlar oluşturuyor" diye konuştu.

ELEKTRİK FATURASI POLEMİĞİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun elektrik faturaları ile ilgili olan destek talebiyle ilgili de Yanık şöyle konuştu:

Bir şeyi açıklığa kavuşturmak lazım. Sosyal yardım sosyal devlet olmanın gereğidir. İnsanlara sosyal yardım yapmak, yoksullukla, fakirlik sınırının altındaki yoksullukla açıklanabilir bir şey değildir. Türkiye söz konusu olunca muhalefetteki arkadaşlarımız başka ülkedeki sosyal yardımları konuşup, elektrik faturalarını ödüyorsunuz gibi bir ithamla karşılaşıyoruz. Bu yanlış, bundan siyaset üretmek doğru değil. Türkiye'deki sosyal yardım elektrik desteği dediğimiz destek, sürekli olarak sosyal yardımlaşma dayanışmayı teşvik kapsamında o fondan yardım almayı hak kazanmış insanlara belirli kotaya kadar elektrik desteği sağlanması. Bu şu demek; insanların ortalama hayatlarında belirli refah düzeyine ulaşmalarını sağlamak için verilen ek desteklerdir.

Sosyal yardımı pür yoksulluk üzerinden yorumlamak son derece yanlış Türkiye'de yapınca yoksullaştırma, Almanya'da yapınca muasır medeniyet seviyesi, bu doğru değil"

EDANUR KAPLAN'IN ÖLÜMÜ

18 yaşında intihar ederek hayatına son veren Edanur Kaplan ile ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Yanık, Edanur'un yurtta kaldığı sırada cinsel istismar ile ilgili bir şikayeti olmadığını söyledi.

Yanık, "Kuruluştan ayrıldıktan sonra şikayeti olduğunu biz de öğrendik. Kuruluşta kaldığı dönemde şikayeti veya saldırı söz konusu değil. Edanur'un kurumdan ayrılma talebine dairedeki arkadaşlar inceleme yapıyorlar ve kurumdan ayrılmaması yönünde kanaat belirtiyorlar. Fakat o ailesi, ablası ile yaşamayı tercih etti. O iradesini koyunca bizim zorlama şansımız yok" dedi. 

K-POP AKIMI MERCEK ALTINDA MI?

K-Pop'un mercek altında olduğu iddialarına da cevap veren Yanık, "Biz K-Pop ile ilgili bir açıklama yapmadık. Bakanlık olarak çocukların ilgilenebileceği popüler kültür uygulamaları ile alakalı çalışmalarımız var. Takiplerimiz var. Sadece K-Pop'u takip etmiyoruz. Bu K-Pop da dahil olmak üzere çocukların olumsuz etkileneceği şeyleri takip etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. K-Pop'u yasaklama gibi bir yetkimiz yok. Bizim yaptığımız içerikleri takip etmek ve hukusal prosedürleri başlatmaktır" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...