AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal'dan Abdullah Gül açıklaması

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, mazeret bildirdiğini belirterek AK Parti'nin bugünkü kuruluş yıldönümü etkinliğine katılamayacağını söyledi.

Anadolu Ajansı 14.08.2017 - 17:14 | Son Güncelleme : 14.08.2017 - 18:30

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal'dan Abdullah Gül açıklaması

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Parti genel merkezindeki toplantı, saat 14.12'de başladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, MYK toplantısı devam ederken, açıklamalarda bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Ünal, AK Parti'nin kuruluş yıldönümünde MYK toplantısının yapılmasının önemine değinerek, "Bugünkü MYK toplantısında öncelikli olarak devam etmekte olan kongre süreçlerimiz değerlendirildi. Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanvekilimiz ve Başbakanımız, MYK üyeleriyle, Teşkilat Başkanlığımız, tamamlanan belde kongrelerini ve önümüzdeki süreçte başlayacak olan yeni ilçe kongrelerini, ilçe kongreleri tamamlandıktan sonra da il kongrelerimize ilişkin genel kriterler bu çerçevede değerlendirildi" diye konuştu.

AK Parti MYK toplantısında, Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı ile AR-GE Başkanlığının bir sunumu olduğunu da bildiren Ünal, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla Sincan'daki Harikalar Diyarı'nda bu akşam AK Parti'nin 16'ıncı kuruluş yıldönümü etkinliklerinin düzenleneceğini anlattı.

"YARIN GEREKEN CEVAPLARI VERECEĞİZ"

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cezaevindeki milletvekili Enis Berberoğlu için "İçeriden bilgi geldi, 'Burada çıkmadığım takdirde açıklamalarda bulunacağım' diyor, Kılıçdaroğlu ile bağlantısı çıkarsa şaşırmayın" sözlerine CHP'den gelen tepkileri ve Atatürk Orman Çiftliği arazisinin ABD Büyükelçiliğine satıldığı iddiasını hatırlattı.

Bugün AK Parti'nin doğum günü olduğuna işaret eden Ünal, "Dolayısıyla AK Parti’nin doğum gününü gölgeleyecek birtakım spekülasyonların ya da farklı demeçlerin, tartışmaların içine girmek istemeyiz. Ama bunlara yarın gereken cevapları tabii ki veririz" dedi.

CHP sözcülerinin kullandığı provokatif ve tahrikkar dili asla kabul etmediklerini, siyasette böyle bir dilin olmaması gerektiğini belirten Ünal şöyle devam etti:

"Kumpas dendiğinde akla FETÖ gelmektedir. Sivil toplum örgütü görünümlü bu yapının bir paralel devlet yapılanması olduğu ortaya çıktıktan sonra bu yapıyla kimlerin ittifak içerisinde olduğu bugün açık bir şekilde görülmektedir, hem söylem hem üslup olarak. Kumpas dendiğinde bizim aklımıza kaset kumpası ve sonrası gelmektedir. Dolayısıyla CHP sözcülerinin kullandığı dil, söylem ve üslupla ilgili söyleyeceğimiz çok şey var ama bugün AK Parti'nin doğum günü, kuruluş yıldönümü o yüzden cevaplarımızı biz yarına erteliyoruz."

ABDULLAH GÜL, AK PARTİ'NİN 16. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLAMASINA KATILACAK MI?

Ünal, bugünkü kuruluş yıldönümü etkinliğine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılamayacağını bildirdiğini aktararak, "Mazeret bildirdi. Kendisine hem davetiye ulaştırıldı hem de Sayın Cumhurbaşkanımız kendisini bizzat arayarak davet etti" dedi.

Bizzat aradığı 64'üncü Hükümetin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun etkinliğe katılacağını açıklayan Ünal, "Eski Meclis Başkanlarımız Sayın Bülent Arınç, Köksal Toptan, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin katılacaklar. Dolayısıyla sadece Sayın Abdullah Gül, bugünle ilgili bir mazeret iletti" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...