AK Partili vekil: AVM'lerde mescit bulamıyorsunuz

AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelelerde, alışveriş merkezlerinde mescit sorunu yaşandığını söyledi.

Anadolu Ajansı 10.02.2016 - 06:44

AK Partili vekil: AVM'lerde mescit bulamıyorsunuz
Arşiv

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, milletvekilleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2016 yılı bütçesi üzerinde görüşlerini dile getirdi.

AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, tarihi eserleri cami, medrese, han ve hamamlarda gördüklerini özel mülkiyete konu olan binaların çoğunun yok olduğunu anlattı.

İmar uygulamalarında rant oluştuğunu ifade eden Beyazıt, bunun devlet tarafından alınıp, şehirlere, belediyelere ya da devlete kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Beyazıt, AVM'lerin yanlış yerlerde olduğunu belirterek, "Herhangi bir AVM'ye girdiğiniz zaman bir mescidi bulmak istediğinizde bulamıyorsunuz. Mutlaka en altlarda, arabaların park ettiği yerde. Çünkü rant değeri olmadığı için... Oralarda bile zorlanıyorsunuz, orada problemlerle karşı karşıya kalınıyor" dedi.

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Kelkit Vadisi'nin, korunması gereken alanlardan biri olduğunu ancak üst ölçekli havza yönetim planı olmadan vadi boyunca, onlarca HES projesi başlatıldığını savundu. 

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri de, komisyondaki konuşmasında, Kızılderili atasözünün "Biz bu topraklarımızı dedelerimizden miras almadık, torunlarımızdan ödünç aldık" dediğine işaret ederek, "Medeni toplum olarak o Kızılderililer kadarmedeni olmadığımızı düşünüyorum" dedi. 

Cevheri, başka Türkiye, Harran, Şanlıurfa olmadığını belirterek, "Topraklarımızı kurtarmalıyız, torunlarımıza güzel miras bırakmalıyız. Rant uğruna kendi topraklarımıza kıydık" dedi.

Sayfa Yükleniyor...