NTV

Akdeniz'de deprem

Türkiye

Muğla Ölüdeniz açıklarında 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Muğla Ölüdeniz açıklarında 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Fethiye ilçesine bağlı Kayaköy Koyu'nun 21 km güneybatısında gerçekleşti.

Merkez üssü Ölüdeniz açıkları olan 6 büyüklüğünde depremin derinliği 19,4 km.

Ölüdeniz Belediye Başkanı Yılmaz, ''Gelen bilgilere göre herhangi bir can kaybı ve yıkım yok'' diye konuştu.

Ölüdeniz İlçe Jandarma Komutanlığı da can ve mal kaybının olmadığını bildirdi.

BİRÇOK ŞEHİRDE HİSSEDİLDİ
Deprem başta Muğla olmak üzere, Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki birçok şehirde hissedildi. Özellikle Fethiye, Marmaris, Bodrum, Köyceğiz, Milas ve çevre ilçelerle Yunanistan'ın Simi (Symi) Adası'nda, İzmir, Aydın ve Denizli'nin de aralarında yer aldığı Ege illerinde hissedildi. Depremin KKTC'de hissedildiği de öğrenildi.

Deprem nedeniyle panikleyenler sokaklara fırladı. İlk belirlemelere göre can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi. Polis, jandarma ve belediye ekiplerinin, çevre köylerle bağlantı kurup zararlarının olup olmadığını öğrenmeye çalıştığı bildirildi.

Depreme denizde yakalanan turistlerle tatilciler hemen sahile koşarken, otellerde, alışveriş merkezlerinde ve evlerde bulunanlar da sokaklara fırladı.

Muğla İl Sağlık Müdürü, ''Bize gelen bilgilere göre hastanelere 6-7 kişi intikal etti. Bunlar da deprem esnasında korkuyla balkondan, pencereden atlayan kişiler'' dedi.

Depremi yaşayanlar, sarsıntının çok şiddetli olduğunu ve depremin 30 saniye boyunca hissedildiğini söyledi.

Daha çok sahilde hissedilen deprem nedeniyle Fethiye'de elektrik ve internet bağlantısının kesildiği öğrenildi.

HASAR VAR
Ölüdeniz ve Fethiye'de aralarında apart otellerin de bulunduğu bazı binalarda hasara neden oldu. Dünyaca ünlü yamaç paraşütünün yapıldığı Babadağ'dan kopan kayalar yolu kapattı.

Fethiye ilçe merkezi ile bazı köylerde binalar hasar oluştu. Marmaris'te bazı köy evlerinin duvarlarında çatlaklar oluştuğu, kimsenin yaşamadığı harabe birkaç bina da yıkıldı.

Diğer yandan Antalya'nın Kumluca İlçesi'nde deprem nedeniyle korkan Ali Fuat İşitemiz birinci kattaki evinden balkonunda atlayarak yaralandı. Kumluca Devlet Hastanesi'ne götürülen İşitemiz'in sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.

59 KİŞİ HASTANELERE GİTTİ
Bu arada Muğla Sağlık Müdürü Cihan Tekin, deprem ile ilgili olarak, ''Deprem sonrasında 54'ü Fethiye'de olmak üzere toplam 59 vatandaşımız hastanelere başvurdu. Bunlardan 2'si kalp krizi şikayetiyle geldi'' dedi.

Hastanelere başvuranlardan birisinin balkondan atlaması sonucu başını çarparak ağır yaralandığını bildiren Tekin, ''Hastanede tedavi altına alınanların bir bölümünde kırık ve çıkıklar söz konusu. Büyük bölümü ise daha çok psikolojik sorunlar nedeniyle başvurdu'' diye konuştu. 15 ARTÇI
6 büyüklüğündeki depremin ardından 15 artçı meydana geldi.

DÜN DE SALLANMIŞTI
Muğla'da dün de saat 17.33'te, merkez üssü Köyceğiz İlçesi'ne bağlı Balcılar Köyü yakınları olan 4.2 şiddetinde bir deprem meydana gelmişti. Deprem herhangi bir mal ve can kaybına yol açmamıştı.

SON 24 SAATTE 42 DEPREM
Son 24 saatte Ege'de 42 depremin meydana geldiği ve bunların 16'sının Muğla'da gerçekleştiği belirtildi.