Sanayi ve özel sektörün daha etkin ağlar talep etmesi, akıllı şebekelerin kurulması aşamasında iletişim birimleri harcamalarını hızla artırıyor. Satıcılar ve hizmet sağlayıcılar, sadece akıllı ölçüm cihazlarına geçiş için değil, aynı zamanda otomasyon uygulamaların etkin kullanımı için iletişim platformlarını geliştirmeyi amaçlıyor.

Navigant Research şirketinin yayımladığı rapora göre, akıllı şebeke iletişim birimleri nakliyatı, 2018 yılında küresel alanda 113.3 milyona ulaşacak. Bugün aynı miktar 91.8 milyon olarak belirtilirken, talep 2019-2020’ye kadar artış gösterecek.

Navigant Research analisti Richelle Elberg, “Akıllı şebekelerin iletişim ağının yapılanması, güvenliği ve otomasyonu, enerji sektörünün bugün karşısına çıkan en büyük mücadelelerden biri... Sektör son yıllarda büyük değişimler gösterdi, iki-üç yıl öncesine ait beklenti ve tahminler ciddi değişimler gösterdi” dedi.

Akıllı şebekelerin iletişim cihzları geçmişte özelleşmiş, şirketlerin bünyesinde bulunan sistemlerdi. Ancak son 1.5 yıl içinde satıcılar endüstri standardı teknolojileri öne çıkarmaya başladı ve sektöde beklenmediği kadar büyük bir işbirliği başladı.

‘Smart Grid Networking and Communications’ adını taşıyan rapor, akıllı şebekeler sektöründeki önemli gelişmeleri de mercek altına yatırıyor.