Akıncı Üssü davasında karar

15 Temmuz darbe girişiminin en kapsamlı davalarından Akıncı Üssü davasında karar açıklandı. Darbe girişimine katılan sivil imamlar ve Ankara'yı bombalayan pilotlar 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve sivil imam Adil Öksüz'ün de arasında bulunduğu 6 firari sanığın dosyasının ayrılması kararlaştırıldı.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 26.11.2020 - 10:41 | Son Güncelleme : 26.11.2020 - 11:06

Akıncı Üssü davasında karar

15 Temmuz darbe girişiminin en kritik davalarından biri sonuçlandı.

475 sanıklı Akıncı üssü davasında, örgütün sözde sivil imamları ve Ankara'da birçok noktayı bombalayan pilotlara ceza yağdı. Üst sınırdan ceza veren mahkeme heyeti, sanıklar hakkında takdir indirimi de uygulamadı.

Örgütün sözde sivil imamları Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Harun Biniş ve Nurettin Oruç o gece darbe girişimini Akıncı'dan yöneten isimlerdi.

Mahkeme 4 sanığa, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Cumhurbaşkanı'na suikast" ve "kasten öldürme" suçlarından 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

O gece Akıncı'dan havalanan savaş uçaklarıyla birçok noktayı bombalayan pilotlara da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları verildi.

O isimlerden biri dönemin 141'inci Filo Komutanı eski yarbay Hakan Karakuş. Bombalama talimatlarını veren Karakuş, 79 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Meclis'i bombalayan eski pilot yarbay Hasan Hüsnü Balıkçı, o gece Ankara'da F-16 ile ilk uçuşu gerçekleştiren eski binbaşı Mehmet Fatih Çavur, Meclis, TÜRKSAT ve Polis Özel Harekat Dairesi'ni bombalayan eski pilot yüzbaşı Hüseyin Türk de 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

Mahkeme, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, darbe girişimi gecesi Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen sivil imam Adil Öksüz'ün de aralarında bulunduğu 6 firari sanığın dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

BAKAN GÜL VE AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

Çıkan kararlara Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten değerlendirme geldi.

Adalet Bakanı Gül, kararı ''Türk yargısı darbeci hainlerden hesap sormaya devam ediyor. Adaletin yerini bulacağından, hukuk ve demokrasinin kazanacağından kimsenin şüphesi olmasın'' sözleriyle değerlendirdi. 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise "Teröristler hakettikleri cezayı aldı" değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, " Büyük Millet Meclisi'ne, Cumhurbaşkanlığı’na ve milletimizin üzerine bombalar yağdıran ihanet şebekesi, adalet önünde ve milletimiz tarafından bir kere daha mahkum edildi. Bu ihanet şebekesi ile mücadele etmek vatanseverliğin en önemli gereklerindendir. Bugün adaletin verdiği karar çok önemli bir aşamadır. Darbeci terörle mücadelemiz sürecektir. Darbeci terörü bir kere daha lanetliyoruz" ifadelerini de kullandı.

Çelik, FETÖ'nün her türlü yabancı odağın emrine girmeye hazır, tamamen Türkiye düşmanı bir anlayışa sahip olduğunu söyleyerek FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla süreceğini de vurguladı.

Ömer Çelik sözlerine şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımızın bu terör örgütüne karşı koyduğu kararlı ve tavizsiz irade ile devletimiz ve milletimiz bu ihanet şebekesiyle mücadeleye en güçlü şekilde devam edecektir. Darbeci terör, hukukun ve adaletin önünde bu topraklarda ebediyyen mahkum edilmiştir.''

Sayfa Yükleniyor...