Erdoğan, yerel seçimlerde aday belirleme çalışmaları ile ilgili çalışmalarını hızla sürdürdüklerini belirterek “Son karar MYK ‘nın’dır Tayyip Erdoğan’ın değildir. Ben bu işin bütün yükünü günahını tek başıma yüklenemem” dedi.

Erdoğan Konya’da yaptığı konuşmada yerel seçimlerle ilgili büyükşehirlerle ilgili temayül yoklamalarının tamamlandığının 46 ilin temayül yoklamalarının ise Pazartesi günü ellerinde olacağını açıkladı.

Erdoğan şunları söyledi: “46 ilin temayül yoklamaları ilçeleriyle birlikte bize gönderilecek. Bizim temayül yoklamamıza kadın kolları, gençlik kolları katılır. Bir de adaylar için kamuoyu yoklaması yaptırdık. Pazartesi bu değerlendirmeleri Merkez Yürütme Kurulu’nda ele alacağız. Bundan önce de her ilin milletvekilleriyle de durumu değerlendiriyoruz. Milletvekilerinin kanati nedir diye soracağız. Tabii milletvekili arkadaşların kanaati esas değildir. Öyle yaklaşımlar olur, vekil arkadaşlarımız ikna ederse elbette görüşünü esas alırız. Ancak son karar MYK’nındır Tayyip Erdoğan’ın değildir. Ben bu işin bütün yükünü günahını tek başıma yüklenemem.”

Erdoğan daha sonra Antalya, Kayseri ve Konya büyükşehir adaylarını açıkladı. AKP, Antalya’da Menderes Türel’i, Kayseri’de Mehmet Özhaseki’yi ve Konya’da Tahir Akyürek’i yeniden aday gösterdi.