AKP'nin Meclis Başkanı adayı Şahin

AK Parti'nin TBMM başkanlığı için adayı eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin oldu. Şahin, seçildiği taktirde tarafsız olarak görev yapacağını söyledi.

02.08.2009 - 20:02

AKP'nin Meclis Başkanı adayı Şahin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanlığı adayını belirlemek üzere önce MYK'yı topladı. Başbakan Erdoğan, üç saatlik toplantının ardından, milletvekilleri ile grup toplantısında biraraya geldi.

Partiden tek aday çıkmasını isteyen Erdoğan, MYK'da oylama ile belirlenecek isme saygılı olunmasını, destek verilmesini ve Genel Kurul'da fire verilmemesini istedi.

Erdoğan, grup toplantısına kısa bir süre ara vererek, yeniden toplanacak MYK'da ismin netleştirileceğini söyledi.

MYK'nın ardından milletvekilleri ile yeniden biraraya gelen Başbakan, partisinin TBMM Başkanı adayını Mehmet Ali Şahin olarak açıkladı.

KAPUSUZ AÇIKLADI
Kararla ilgili ilk açıklamayı yapan kişi, daha önce aday olacağını söyleyen Salih Kapusuz oldu.

Kendisinin aday olmadığını belirten Kapusuz, "Adayımız Mehmet Ali Şahin Bey'dir. Meclisimize, demokrasimize ve ülkemize hayırlı olsun'' dedi.

Kapusuz, ''Kırgınlığınız var mı?'' şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi: ''İnsanın kendi kendine kırgınlığı olmayacağı gibi, partinin kurucuları arasında yer alan birisi olarak da kendime küsmek gibi bir lüksüm yok."

"SEÇİLİRSEM TARAFSIZ OLACAĞIM"
AK Parti'nin TBMM Başkanı adayı Mehmet Ali Şahin, başvuru dilekçesini, TBMM Genel Sekreteri Ali Osman Koca'ya teslim etti.

Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Şahin, Meclis Başkanı adaylarına seçimde başarılar diledi.

Bu görevin, bir hizmet yarışı olduğunu vurgulayan Şahin, şunları kaydetti: ''TBMM, milletimizin iradesinin tecelli ettiği yerdir. Çok onurlu bir görevdir. Çünkü bu makam, Cumhuriyetimizi kuran, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'ün de makamıdır; dolayısıyla şu andan itibaren omuzlarımda çok ağır bir sorumluluk ve yükün olduğunu hissediyorum.

Tabii ki sonuçta bu sorumluluk benim omuzlarımda kalırsa, Anayasa ve İçtüzük çerçevesinde tarafsızlıkla görev yapacağıma dair düşüncemi sizlerle paylaşmak istiyorum.''

Diğer parti gruplarını ziyaret edip etmeyeceğine ilişkin soru üzerine Şahin, ''Ziyaret etmeyi düşündüğüm iki muhalefet partimiz de aday gösterdi. O nedenle bu çerçevede değerlendirip karar vereceğim'' dedi.

Partide herhangi bir küskünlük olmadığını söyleyen Şahin, ''Arkadaşlarımız, benim adaylık için başvurmam gerçeği ortaya çıktığında geldiler, beni tebrik ettiler, başarılar dilediler. Arkadaşlarıma da bu jestleri sebebiyle şükranlarımı sunuyorum'' diye konuştu.

ADALET BAKANLIĞI YAPMIŞTI
Mehmet Ali Şahin, 16 Eylül 1950'de Karabük'ün Ovacık İlçesi Ekincik köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Şahin, bir süre serbest avukatlık yaptı.

İstanbul Fatih Belediye Başkanı olarak da görev yapan Şahin, AK Parti'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Şahin, 20, 21 ve 22. dönemlerde İstanbul'dan, 23. Dönemde ise Antalya'dan milletvekili seçildi.

Mehmet Ali Şahin, 58. ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 60. Hükümette ise Adalet Bakanlığı görevinde bulundu.

Şahin, 4 çocuk babası.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...