Albay Temizöz suçlamaları reddetti

Diyarbakır'da hakkındaki iddialarla ilgili savcıya yaklaşık 4 saat ifade veren Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz, hakkındaki suçlamaları reddetti.

NTV Haber 26.03.2009 - 01:33

Albay Temizöz suçlamaları reddetti

Şırnak'ın Cizre ilçesinde işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili tutuklanan Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz, hakkındaki iddiaları reddetti.


Temizöz, soruşturmaya konu olan faili meçhul cinayet kurbanlarının bir kısmını tanıdığını ancak öldürülmeleriyle ilgisinin olmadığını söyledi.

Tutuklanan Eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak'ın sorgusuyla ilgili detaylar da ortaya çıktı. O da suçlamaları kabul etmedi ve Temizöz için sadece ‘komutanımızdı’ dedi.

TEMİZÖZ 4 SAAT İFADE VERDİ
Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz, Diyarbakır'da hakkındaki iddialarla ilgili savcıya yaklaşık 4 saat ifade verdi. Temizöz, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Temizöz’ün, bölgede Kamil Atak ve bir kısım jandarma istihbarat görevlileriyle birlikte, Mustafa Aydın ve Mehmet İlbasan adlı kişileri kaçırıp sorguladıktan sonra işkence ve eziyete maruz bıraktıkları ve bu 2 kişinin daha sonra kendisinin emri doğrultusunda infaz edildiği iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Albay Temizöz’ün, tutuklanan Eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak'la ilişkisi konusunda da, korucubaşı olması nedeniyle kendisiyle sık sık görüştüklerini, Atak’a terör ve güvenlikle ilgili birçok görev verdiğini, ancak Atak’la yetkilerini hiçbir şekilde paylaşmadığını dile getirdi. Temizöz, Atak’ın sadece kendisinin verdiği emir ve görevleri yerine getirdiğini söyledi.

Temizöz, kimseyi infaz timi olarak kullanmadığını ve hakkındaki suçlamaların da PKK yandaşlarının iftiraları olduğunu iddia etti.

ATAK: KOMUTANIMIZDI
Öte yandan, operasyonda ön plana çıkan isimlerden biri olan Eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak’ın tutuklanmasına kadar giden sürecin, biri yakın akrabası 4 kişinin ifadeleriyle başladığı ortaya çıktı.

Kamil Atak'a, bazı faili meçhul cinayetlerle ilgili bağlantısı soruldu. İddiaları reddeden Atak, Albay Temizöz'le ilişkisi konusunda ise, korucu olmaları nedeniyle komutanı olarak tanıdığını söyledi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...