Alevi açılımı Süryanilere genişliyor

AK Parti’nin gündeme getirdiği Alevi açılımı, Süryani, Yezidi ve Bahai gibi farklı dini grupları da kapsayacak şekilde genişletilecek.

Haberler 22.12.2008 - 12:07

Alevi açılımı Süryanilere genişliyor

AK Parti’nin Alevi kökenli milletvekili Reha Çamuroğlu, Alevilerin taleplerinin ele alınacağı fikir üretme toplantısının Ocak ayının ikinci yarısında yapılacağını söyledi. Çamuroğlu, toplantıya belli bir temsile sahip olan tüm vakıf ve dernek, kanaat önderleri, öğretim üyeleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı Din işleri Yüksek Kurulu’ndan yetkililerin davet edileceğini açıkladı.

Bir veya iki gün sürmesi beklenen toplantıda konu sınırlaması olmaksızın herkesin eteğindeki taşları dökeceğini vurgulayan Çamuroğlu, toplantıdan elde edilecek verilerle konu hakkında bir düzenleme yapılacağını belirtti.

Düzenlemelerin Alevi açılımı ile başlayıp dini azınlıkları da kapsayacak şekilde genişletilebileceğine işaret eden Çamuroğlu, şöyle konuştu:

“Azınlıklar, Lozan’da tanımlanmıştır. Ama bize Süryanilerden de Bahai ve Yezidilerden de sorunlar geliyor. Kendilerini itilmiş, kenarda tutulmuş, ikinci sınıf vatandaş olarak hissettiklerini söyleyenler var. Demokratik bir devlet, vatandaşları arasında ayrımcılık yapamaz. Yapacağımız açılım ve çözüm politikalarında, onları da hesaba katmak zorundayız” dedi.

KEŞKE ONLARI DA AZINLIK İLAN ETMESEYDİK
Lozan Anlaşması ile tanımlanan azınlıklara yaklaşımın farklı olduğuna işaret eden Çamuroğlu, şöyle devam etti:

“AB ve biz farklı bir azınlık kavramına sahibiz. Avrupalı politikacılara kalsa onlar solaklığı bile azınlık olarak görür. Azınlık kavramının tarihi derinliği var. Tarihi derinlik ne yazık ki talihli değil, talihsiz bir derinliktir. Lozan’da biz “şu, şu azınlıktır’ demedik. Bu vatandaşların azınlık olduğu Lozan’da bize dayatıldı. Keşke zamanında onları da azınlık ilan etmeseydik. Sonra görüldü ki azınlık olmak hukuki güvence getirmiyor. Tam tersi dezavantajı durum yaratıyor. Ülkemizde hiçbir kesime, zümreye, gruba azınlık tavrıyla yaklaşmak doğru değil. Bütün vatandaşlar eşit ve eşdeğer vatandaştır. Biz bunu hedefliyoruz. Bunlar benim kişisel görüşlerim. “

MUHARREM İFTARI BU KEZ İSTANBUL’DA...
Çamuroğlu, geçen yıl ilkini yaptıkları “Muharrem İftarı”nın ikincisini Ocak ayının ilk haftasında düzenleyeceklerini bildirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı iftarın, bu kez İstanbul’da düzenleneceğini ifade eden Çamuroğlu, yemeğe sadece Alevi derneklerinin değil geniş bir kesimin davet edileceğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...