Aleviler meydanlarda

Aleviler İstanbul'da "Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı'' mitingi yapıldı.

08.11.2009 - 12:10

Aleviler meydanlarda

Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği ve çeşitli Alevi örgütleri üyelerinin katıldığı ''Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı'' mitingi Kadıköy’de yapıldı.


Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi önünde toplanan Alevi vatandaşlar, ''Sevgi Bizim Dinimizdir'', ''Madımak Müze Olsun'', ''Zorunlu Din Dersleri Kaldırılsın'', ''Cem Evleri İbadethanemizdir'', ''Diyanet Kaldırılsın'' yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

Aleviler, şarkılar, türküler eşliğinde ortak taleplerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'in Tunceli'deki Cem Evi'ni ziyaretiyle tekrar gündeme gelen Cem Evleri'nin statüsünün belirlenmesi ve zorunlu din derslerinin kaldırılması öne çıkan taleplerdi.

Mitingde konuşma yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Ankara'da geçen yıl düzenlenen mitingde, Diyanet İşleri Başkanlığının ve zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, Madımak Oteli'nin müze olmasını ve Alevi köylerine cami yapılmaktan vazgeçilmesini istediklerini belirten Balkız, bugüne kadar hiçbir sonuç alamadıklarını söyledi.

Balkız, AK Parti'nin 3 Haziran 2009 tarihinde bir Alevi Çalıştayı düzenlediğini, Çalıştay'a 35 Alevi örgüt temsilcisi ile birlikte katıldıklarını ve taleplerini birleştirerek Diyanetten sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik'e sunduklarını kaydetti.

Bir yıl önce düzenlenen mitingden sonra Alevilerin çok moral kazandığını belirten Balkız, Alevilerin, onurla gururla, kendi kavram anlayışlarıyla, kendi ibadetleriyle dünyaya örnek olduklarını ve örgütlenmenin erdemlerini kavradıklarını ifade etti. Balkız, ''(Bu Alevilerden adam olmaz) diyorlardı, (bu Aleviler bir araya gelemez, bu Alevilerden iş çıkmaz) diyorlardı. Şimdi görsünler bu resmi, görsünler bu sesi, görsünler o güzel cemalinizi'' dedi.

Alevilerin hiç bir haklarının olmadığını savunan Balkız, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sayın Başbakan'a şunu söylemek isteriz, bu iş kapalı kapılar arkasında olabilecek bir iş değil. Hele hele Dolmabahçe yöntemleriyle çözülebilecek bir iş asla değildir. Biz Dolmabahçe'ye gelip görüşecek kesimler değiliz, olmadık, olmayacağız. Biz meydanlarda konuşacağız. Sayın Başbakan, biz 2010 yılında okullar açıldığında biz çocuklarımıza 'zorunlu din derslerine girmeyin, boykot edin' demek istemiyoruz.''

Balkız, devletin evrensel anlamda bütün kurum ve kuruluşlarıyla gerçekten demokrat, laik, sosyal, eşitlikçi ve özgürlükçü, insan haklarına dayalı bir yapıya kavuşuncaya dek bu yollarda yürümeye devam edeceklerini söyledi.

İstanbul'da birçok Alevi'nin bulunduğuna dikkati çeken Balkız, ''Burada Şahkulu var, Karacaahmet var. Bunlar Osmanlı döneminden kalma, atalarımızdan kalma bizim mekanlarımız, dergahlarımız. Buradaki dostlarımız, dernek yöneticilerimiz ve vakıf yöneticilerimiz kirada oturuyorlar. Hangi caminin cemaati oraya kirayla girip çıkıyor, Hacıbektaş'ta olduğu gibi içeriye girerken bilet alıp giriyor. Bu ne biçim dünya bu ne biçim hak bu ne biçim hukuksuzluk'' diye konuştu.

Türküler ve sloganlar eşliğinde yapılan miting 4 saat sürdü.

Mitinge, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş, Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Bağımsız İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, sanatçı Suavi, Şevval Sam ve çok sayıda kişi katıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...