Tarih Konuşmaları bu hafta özel bir gösterime ev sahipliği yapıyor. 1910 yılında İstanbul’un sokak köpeklerinin Sivriada’ya gönderilip aç ve susuz bırakılmasını konu alan 'Hayırsızada', Tarih Konuşmaları’nın bu haftaki konusunu belirliyor.

63. Cannes Film Festivali Kısa Metraj Yarışma Bölümü’nde Altın Palmiye ödülünü kazanan animasyon 'Hayırsızada' ilk kez televizyon ekranında, NTV'de seyirciyle buluşuyor.

İstanbul’un ne zamandan beri ve neden sokak köpekleriyle yakın bir ilişkisi var? Şehri ziyaret eden Avrupalı seyyahlar karşılarına çıkan köpekler hakkında neler söylemişti? II. Meşrutiyet ile birlikte yükselen Batılılaşma sevdası sokak köpeklerini nasıl etkiledi? 1910 yılında İstanbul’da neler yaşandı? Sokak köpekleri neden toplatıldı? Bunda Avrupa’da yükselen başıboşluğu yasaklama anlayışının ne kadar etkisi var? Peki Osmanlıların Avrupalıların onlar hakkında ne düşündüğünü önemsemesi bu itlafı tetiklemiş olabilir mi?

Tarih Konuşmaları'nın ilk bölümünde “Hayırsızada” filminin özel gösteriminin ardından yönetmen Serge Avedikian Oğuz Haksever’in sorularını yanıtlıyor. İkinci bölümde ise tarihçi Ekrem Işın, ressam ve yönetmen Mehmet Güleryüz, Karikatür tarihçisi Turgut Çeviker ve Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yavuz Selim Karakışla İstanbul’un sokak köpeklerinin akıbetinin içyüzünü ortaya koyuyor.

İstanbul’un Sokak Köpekler 'Hayırsızada' saat 23.00'te ilk kez NTV'de.