Android'de casus yazılım!

Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlardan bilgi aktardığı iddia edilen 'casus' yazılım tüm işlemleri kaydediyormuş.

Haberler 01.12.2011 - 11:07

Android'de casus yazılım!

Google’ın akıllı telefonlar için ürettiği işletim sistemi Android’deki bir uygulama, kullanıcının her işlemini kaydedip bilinmeyen bir yere gönderiyormuş.

Güvenlik araştırmacısı ve sistem analisti Trevor Eckhart, Carrier IQ şirketi tarafından üretilen bir yazılımın, Android kullanan cep telefonlarındaki komutları kaydettiğini iddia etti. Eckhart'a göre kaydedilen işlemler arasında SMS mesajları, Google aramaları, çağrı trafiği ve numaraları vs. bulunuyor.

İnternete 17 dakikalık bir video yükleyen Eckhart, Carrier IQ tarafından üretilen yazılımın tuşlarla komut verilen işlemlerin bilinmeyen yerlere gönderdiğini anlatıyor. Dahası, tüm aramaların yazılım tarafından nasıl kaydedildiğini de gösteriyor.

The Huffington Post'un haberine göre casus yazılım, Android işletim sistemi çalışırken geri planda bilgi toplamayı sürdürüyor ve kullanıcı tarafından durdurulamıyor. Eckhart, yazılımdan kullanıcının hiç bir şekilde haberdar edilmediğini ve ona seçme hakkı verilmediğini söylüyor.

Carrier IQ firmasıysa, söz konusu yazılımın 'cihaz kalitesini artırmak' için kullanılan “teşhis aracı” olduğunu öne sürdü. Firmaya göre yazılımla 'çağrıların neden kesildiği, sinyallerin ne zaman ve nasıl azaldığı, uygulamaların neden zaman zaman çöktüğü ve batarya ömrünü nelerin etkilediği gibi kullanıcı deneyimleri 'öğreniliyor.' Daha önce Eckhart’a karşı yasal işlem başlatmak isteyen firma, Electronic Frontier Foundation adlı dijital haklar kuruluşunun Eckhart'a destek vermesi üzerine geri adım atarak davadan vazgeçmişti.

Android işletim sistemi, başta Samsung olmak üzere, HTC, Motorola, Sony Ericsson gibi üreticilerin bazı modellerinde kullanılıyor.

Sayfa Yükleniyor...