Ankara'da ilk kazma vuruldu

Ankara'da kentsel dönüşüm çalışmalarına Sincan'da başlandı.

26.12.2012 - 11:09

Ankara'da ilk kazma vuruldu

Ankara'nın Sincan ilçesinde kentsel dönüşümün ilk adımı atıldı. Sincan'da Osmanlı Mahallesi Doğankent Yapı Kooperatifi'ndeki 5 blok, taşıdığı yüksek risk nedeniyle kentsel dönüşüm kapsamında törenle yıkıldı.


Tören, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın katılımı ile gerçekleşti.

Bayraktar, törende yaptığı konuşmada, ülkede yaklaşık 20 milyon konut stokundan 15 milyonunun deprem fay hattı üzerinde bulunduğunu, bunlardan 6.5 milyonunun da mutlaka yenilenmesi gerektiğini vurguladı.
        
Türkiye'de TOKİ eliyle 10 yılda 250 noktada dönüşüm yaptıklarını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
        
''Bu yasa önemli. Kentsel dönüşüm kanunu, seferberlik ruhu taşıyor. Vatandaş eksenli bir yasa. Burada diyoruz ki her şeyden öncelikli benim vatandaşımın canıdır. Bu yasa insanlarımızın hayat hakkını korumaya yönelik bir yasadır. Bu yasayla vatandaşlarımıza diyoruz ki riskli evlerinizi siz tespit ettirin. Siz bakın eviniz sağlam mı sakat mı. Biz 200'e yakın firmayı, kuruluşulisanslandırdık. Gelip bunlar teknik detaylarına bakacak, 'Bu bina sakattır' diyecek. Ondan sonra insanlarımız kendi evlerini kendileri yıkacak. Biz Bakanlık olarak, devlet olarak yardım edeceğiz. Evlerini boşaltan vatandaşlara yasanın öngördüğü kira yardımını yapacağız.''

5 EKİM'DE BAŞLADI
Kentsel dönüşüm süreci, İstanbul Esenler'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen resmi törenle 5 Ekim'de başladı.

İlk kez patlatmalı yıkım tekniğinin de uygulandığı kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 35 ilde 150 kamu binasının yıkımı yapıldı.

Kentsel dönüşüm süreci kapsamında Türkiye’deki riskli yapılar tespit edilmeye devam ediyor. 19 Aralık'ta da Bağdat Caddesi'nde çalışmalar başladı ve ilk olarak 50 yıllık Tevfik Paşa Apartmanı Kadıköy Belediyesi ekiplerince yıkıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...