Antarktika kıyılarını kapladı

Antarktika’nın kıyılarında yaşanan yosun patlaması, uydulardan rahatlıkla tespit edilebilecek kadar geniş bir alana ve yoğunluğa ulaştı.

08.03.2012 - 15:20

Antarktika kıyılarını kapladı

Bilim insanlarını şaşkına çeviren fotoğraf, 4 Mart günü Avustralya Antarktik Kurumu tarafından yayımlandı.

Antarktika’nın doğu kıyılarını işgal eden dev yosun kütlesinin, Şubat ayının ortasında belirdiği ifade edildi. Antarktik İklim ve Ekosistem İşbirliği Araştırma Merkezi’nden (ACE) Jan Lieser, “Antarktika’nın güneyinde oluşan yosunların, Güney Buz Denizi’nde oluşan normal bir durum olduğunu biliyoruz... Ancak son 15 günde daha önce hiç tanık olmadığım miktarda yosun ortaya çıktı” dedi.

Yosun kütlesi Antarktika kıyılarının doğusundan batısına 200 km ve kuzeyinden güneyine 100 km alan kaplıyor. Yosunların yayıldığı alanı gösteren fotoğraf, NASA’nın Dünya’nın yörüngesinde bulunan Terra uydusu tarafından çekildi. Terra, Dünya’nuın tüm yörüngesini her iki günde bir baştan aşağı tarıyor.DEMİR VE GÜNEŞ IŞIĞI

Bilim insanları, yosun patlamasının, güneş ışığı ve besinlerin verimli şartlar oluşturmasıyla ortaya çıktığını belirtti. ACE araştırmacıları, Güney Buz Denizi'nde demirin bol olduğunu ve güneş ışığının da yeterli olması halinde yosunların hızla yayıldığını ifade etti.

Antarktika kıyılarında yüzlerce kilometre kaplayacak kadar yayılan yosunun phaeocystis olduğu düşünülüyor. Tek hücreli bu yosun, kutup bölgelerinde bulunuyor. Yosunlar, karada da etkili olabiliyor ve bazen buz örtüsünü kırmızı, yeşil ve turuncuya bürüyecek kadar çoğalabiliyorlar.

Yosunlar, sera gazlarından karbondioksiti çekerek fotosentez için kullanıyor. Ancak nörotoksin salgılayan yosunların artması deniz canlılarınını ve onları avlayan insanları tehdit ediyor. Yosunlar, yanardağ patlamaları gibi aşırı karbon dioksit tüketerek çoğaldıkları zaman canlı yaşamı için çok büyük risk oluşturabiliyorlar. Antarktika kıyılarındaki yosun kütlesini incelemek için, araştırma gemisi  Aurora Australis’le numune toplanacak.

falsefalseİLGİLİ HABER

Antarktika kaçak tohum tehdidi altında  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...