Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun geciken yaz kararnamesiyle, Ergenekon Davası'nın savcı ve hakimlerinin görev yerlerinin değiştirilereceği iddialarına ihtimal vermek istemediğini söyledi.

Arınç şöyle konuştu: "Şüphesiz, HSYK'nın, kendi kararname çalışmalarını rutin bir şekilde yaptığını biliyoruz. Bugüne kadar pek çok kararname çıkardılar. Bu yaz aylarında da kapsamlı bir kararname hazırlığı olduğunu söylemişlerdi.

Ancak basına yansıyan bir takım haberlerden, özellikle İstanbul'da 'Ergenekon davası' diye isimlendirilen davanın ve bu soruşturmaları yapan bu savcıların görev yerlerinin hakimlerle birlikte değiştirilmek istendiği söyleniyor.

Doğrusu buna ihtimal vermek istemem.Hakimlerin ve savcıların bağımsız ve tarafsız görev yapmalarının, HSYK'nın birinci derecede görevidir.

Eğer medyaya yansıyan fotoğraflar, haberler ve tartışmalar gerçekse, bundan HSYK'nın, yargı sürecinin olumsuz etkileneceğini düşünüyorum.''

Arınç kararnamenin, bir-iki gün içerisinde medyadaki tartışmalara ve kamuoyundaki dedikodulara fırsat vermeyecek biçimde en güzel şekliyle sonuçlanacağına inandığını sözlerine ekledi.