Askere tokada 500 TL ceza

Emrindeki askere, tokat atan sanık jandarma kıdemli başçavuşa mahkeme tarafından 500 TL para cezası verildi.

14.04.2012 - 10:42

Askere tokada 500 TL ceza

Askerliğini Konya Yunak ilçesine bağlı Sülüklü Jandarma Komutanlığı'nda yapan Recep Onur Altunbaş'ın, 30 Ocak 2009 günü kalorifer dairesinde iple intihar ettiği bilgisi ailesine haber verildi.

Olay yerinde askerî savcılıkça yapılan soruşturmada "ölümün canlı ası neticesinde meydana geldiği" tespit edildiği belirtilerek, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Altunbaş'ın ailesi bu karara inanmadı.

Zaman gazetesindeki haberde, oğlunun olayın yaşandığı tarihten kısa bir süre önce izinli olarak eve geldiğini, moralinin yerinde olduğunu, üstleri ve arkadaşları ile bir sorununun bulunmadığını belirten Fikriye ve Cumali Altunbaş, Ankara'da Jandarma Genel Komutanlığı Askerî Mahkemesi'ne suç duyurusunda bulundu.

İNTİHAR EDEN ASKERİN AİLESİ DAVA AÇTI
Açılan davada Altunbaş'ın arkadaşları tanık olarak dinlendi. Tanıklardan H.S. intihar hadisesinden iki ay önce sanık M.D.'nin içtima alanında Recep Onur'a 'neden botunu boyamadığını' sorduğunu anlatarak, "Recep, botunu boyadığını, ancak temizlik yaparken kirlenmiş olabileceğini söyledi. Bunun üzerine komutan M.D. 'ne konuşuyorsun lan' diyerek tokat atıp, sözlü hakarette bulundu. Bu olayı T.G., S.Y., H.A., C.A. gibi askerler de gördü." diye konuştu. Sanık J.Kad. Bçvş. M.D. tanık beyanlarını reddetti.

Mahkeme heyeti M.D.'nin "eyleminin bir tokat atmaktan ibaret kaldığını" belirtip, "asta müessir fiil suçu işlediğine" hükmetti. Bir ay hapis cezasına mahkûm edilen M.D.'nin duruşmadaki iyi halinden 25 güne indirilen cezası günlüğü 20 TL'den 500 TL adlî para cezasına çevrildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...