Astsubaylardan 't' harfi savaşı

Astsubaylar, mesleki tanımlarındaki 't' harfinin çıkartılıp 'assubay' olarak anılmak için harekete geçti. Astsubaylardan, "Altta olduğumuz mesajı veriliyor, astteğmen ya da astsolist deniliyor mu?" tepkisi var.

ntv.com.tr 17.04.2015 - 09:48

Astsubaylardan 't' harfi savaşı

TSK’dan emekli astsubayların bu yılın şubat ayında kurdukları Türkiye Asker Sendikası, ilk iş olarak, meslek tanımlamalarındaki 't' harfinin kaldırılması
için harekete geçti.

Sendika Başkanı Zengin: "Şimdilik bin 500 üyemiz var ama 97 bin astsubay, 80 bin uzman arkadaşımız TSK’da görev yapıyor... Biz İlk kez alanlara çıkacağız, 1 Mayıs’ta İstanbul’da olacağız."

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ilk asker sendikasını kuran astsubaylar, mesleki tanımlamalarındaki 't' harfinin kendilerini aşağılamak için üretildiği düşüncesiyle 'Assubay' olarak anılmak için çalışma başlattı.

Yaklaşık bin 500 emekli askerin üye olduğu Türkiye Asker Sendikası imza kampanyası başlattı.

Milliyet'ten Gökhan Karakaş'ın haberine göre, Türkiye Asker Sendikası Başkanı Ahmet Zengin, "Atatürk, 1935’te asteğmenden bizi ayırmak için ‘asubay’ tanımlamasını yaptı. Yıllar içinde önce ‘assubay’a, 1980 askeri darbesiyle de T harfi eklenerek ‘astsubay’a dönüştük. ‘t’ harfi bizi aşağılamak ve küçük düşürmek için eklendi” dedi.

Zengin, "Başlattığımız imza kampanyası sonrası Türk Dil Kurumu’na ve Türkiye Büyük Millet Mecisi’ne başvurarak rütbelerimizdeki ‘t’ harfinin kaldırılmasını isteyeceğiz” şeklinde konuştu.

TEMAD: ASTSOLİST DENİLİYOR MU?

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin de (TEMAD) kurumsal olarak TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak ‘t’ harfinin kaldırılmasını istediği öğrenildi.

TEMAD Başkan yardımcısı Sami Başkaya, "T harfi aslında bir dayatma ifadesi. İlk ismimiz asubay. Yıllar içinde değişmiş ve astsubaya kadar gelmiş. T harfi psikolojik baskı için kullanılıyor. Yani altta olduğumuz mesajı veriliyor. Astteğmen ya da astsolist deniliyor mu? Hayır. Bu nedenle assubayı tercih ediyoruz. Ayrıca bizim tek sorunumuz ‘t’ harfinin kaldırılması değil. Pek çok sorunumuz içinde başarabilirsek iyi bir başlangıç olacaktır" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...