Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’ın sorularını yanıtladı.

Beşir Atalay, özellikle Kürt sorunun çözümü için yürütülen müzakerelerle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Bu konuda çalışmaların sürdüğünü ifade eden Atalay, İmralı'nın da aralarında olduğu tüm enstrümanları kullanabileceklerini söyledi.

Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in açıklamalarının hatırlatılması üzerine Atalay, "Bazen işin yöntemi özünün önüne geçer. Bölgeye gönderdiğimiz bürokratlar konusunda hassas davranıyoruz. Vatandaşlarımızın güveni kazanmasını istiyoruz. Bürokrat daha çok uygulamayla meşgul olmalıdır. Bürokratlar, siyasetçi üslubuyla konuşmamalıdır. Siyasetçi kendi işini, bürokrat da kendi işini yapacak" dedi. 

'OKULA BOMBA ATILIR MI?'
Atalay, Diyarbakır'da bir okula ses bombası ve molotofkokteyli ile yapılan saldırıyla ilgili "Terör örgütü okullar olmasın, insanlar cahil kalsın, yatırım yapılmasın diye uğraşıyor. Amaçları, bölgedeki insanları istismar etmek. Okula bomba atmak ne demek? Ne adına olursa olsun bu kötü bir şey. Terör örgütünün ne kadar samimiyetsiz olduğunu gösteriyor" dedi.

'YİNE RİSK ALIRIZ'
AK Parti olarak Türkiye’nin kronikleşmiş derin sorunlarını çözümü konusunda ciddi, kararlı, cesaretli çabalarımız oldu. Terör, Türkiye’nin başındaki en büyük beladır. Bunu kökten çözmek için çok ileri adımlar attık. 10 yıl bu adımlarla doludur. Siyasi anlamda riskler de aldık. Başbakan’dan başlayarak hepimiz hayırlı bir şey varsa gider, kararını alırız. Çalışmalar, görüşmeler başlatıldı.

Yine risk almak gerekiyorsa yine alırız. Bu süreçler yürürken vatandaşlarımızın bunu irdelemesini istiyoruz. O süreç niye kesildi? Bunu daha çok Kürt vatandaşlarımızın bilmesini istiyorum. AK Parti ve devlet soruna yeni bir bakış içindedir, eskiden yapılan yanlışları düzeltme çabası içindedir. Bugünkü sorunların temeli o yanlışlardır. Farklılıklar kendisini nasıl rahatça yaşatabilir, herkes kendini daha iyi nasıl ifade edebilir; bu yönde adımlar atılıyor.

Seçimden önce görüşmeler devam ediyordu. Kimse seçimden önce bu kararları alamazdı. Yeni anayasayla bu sorun orada çözülecek. AK Parti yüzde 50 oy alıyor. Ama tam bu sırada terör başlıyor. Terör örgütü Silvan’da masum, dinlenen askerlerimize saldırıyor. Aynı gün Demokratik Toplum Kongresi (DTK), özerklik bildirisi yayınlıyor. Aynı gün BDP’nin tutarsız açıklamaları... Hepsi birleşiyor. Daha sonra görüşmenin tutanakları yayınlanıyor. Birileri süreci sabote ediyor; ‘Türkiye bunu çözmesin, sorun devam etsin’ istiyor. Bu şekilde çözüm engellenmek istendi.

Terör örgütünün Kandil’deki başı diyor ki ‘Bu süreci asıl sivil siyasetçiler sabote etti’. Yani ‘DTK’yla uğraşanlar sabote etti’ diyor. Karşınızda terör ve siyaset kısmıyla bir yapı var. Özellikle siyaset kesimi, beni sükutu hayale uğrattı. BDP sanki bu sorunun çözülmesini istemiyor, 'Sorun çözülürse ben yok olurum' duygusu içindedir.

'HER TÜRLÜ RİSKİ ALIRIZ'
Yeni riskler alınır mı? Kararlılığımızda hiçbir değişim yok. Biz nihai çözüm için her riski alırız. Bütün enstrümanlar bizim için değerli, enstrümanların hepsini kullanabiliriz. Entegre bir strateji üzerindeyiz. Güvenlikten başlayıp ekonomisine, kalkınma bölgesine, yatırıma, Kuzey Irak girişimine, uluslararası işbirliğine, mekan ismi vermiyoruz (İmralı), başka şekilde de olabilir. Fayda getirecek bütün enstrümanları kullanırız. Geçmişi iyi değerlendiriyoruz. Oradaki tecrübelerle geleceğe daha tedbirli bakıyoruz. Çalışıyoruz, somut bir süreçten bahsetmiyorum. Kuzey Irak boyutu zaten sürüyor. Birbirine paralel olarak birçok enstrüman devreye sokulabilir.

'ÖCALAN'IN SERBEST BIRAKILMASI GÜNDEMDE YOK'
Beşir Atalay, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın Abdullah Öcalan serbest bırakılırsa Türkiye'nin eli güçlenir" açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Öcalan’ın serbest bırakılması gündemimizde yok. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nden beklentilerimiz var. Hiçbir ülke terör örgütünü koruyamaz, kendi topraklarından çıkartmalıdır" dedi.

Atalay, sözlerine şöyle devam etti: "Çok ileri adımlar attık, daha da atacağız. Bu adımları birileri istiyor diye atmadık. Partimizin kuruluş programında hepsi var. Çok mesafe aldık, bunlara devam edeceğiz. Kültürel hak ve demokratik haklar konusunda yasal düzenlemeler üzerinde çalışılıyor."

PUTIN'İN ZİYARETİNİN ERTELENMESİ
Beşir Atalay, Nilgün Balkaç'ın son dakika bilgisi olarak ilettiği "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyaretinin ertelenmesi" konusunda şu an için bilgisi olmadığını söyledi.

'TOP MERMİLERİNİN MARKASI DEĞERLENDİRİLİYOR'
Atalay, Suriye'den Türkiye'ye gelen top mermileri konusunda ise şöyle konuştu: "İlk günden beri Suriye sınırında çok iyi çalışılıyor, bilgiler değerlendiriliyor. Akçakale’ye gelen top mermileri hangi ülkeden geldi, hangi marka olduğu değerlendiriliyor. Suriye’yle temasın kurulması gündemde değil."

SURİYELİ SIĞINMACILAR
Suriyeli sığınmacıların sayısının 100 bine ulaştığını ifade eden Atalay, "Suriyeli sığınmacıların her türlü ihtiyacının karşılanması için çalışıyoruz. Sınırlarımızı Suriyeli vatandaşlarına kapatmıyoruz. 25-30 bin civarında pasaportla geçenler de var. Sığınmacı sayısı 100 bine yaklaştı" dedi.

TAMPON BÖLGE
Başbakan Yardımcısı Atalay, tampon bölge konusuna Türkiye'nin tek başına karar veremeyeceğini vurgulayarak, "Tampon bölge konusu, uluslararası camia ile birlikte yürütülebilecek bir çalışmadır. İçişleri Bakanlığı’na bağılı yeni bir entegre sınır yönetimi çalışması sürüyor" dedi.

'CHP TEZKEREDE BOŞLUĞA DÜŞTÜ'
Muhalefete Suriye tezkeresi eleştirisi de yapan Beşir Atalay, şunları söyledi:
"Tezkere anayasaya uygun olarak hazırlandı. Muhalefet kendi yanlış tutumunu gerekçelendirme çabasındadır. BDP’yi saymıyorum bile ama ana muhalefet partisinin tezkerede bu tavrı sergilemesi siyasi hayatta hiçbir ülkede olabilecek bir şey değil. Bunlar devam ederse ne yapılacak? Tezkere olmazsa cevap verilmeyecek mi? Ana muhalefet partisi burada büyük bir boşluğa düştü, son zamanlarda bu boşluğu doldurma telaşına girdi."

'İRAN'DAN YÜKSELEN SES DUYMADIM'
Başbakan Yardımcısı Atalay, bir soru üzerine, tezkere çıktıktan sonra İran’dan yükselen bir ses duymadıklarını dile getirdi.

'KOMUTANLARI KULLANIYOR, ONLAR DA KULLANABİLSİN'
Atalay, son olarak erbaş ve erlerin oy kullanabilmelerine yönelik düzenlemeyi desteklediğini ifade ederek, "Demokrasinin alanı ne kadar genişlerse o kadar iyidir. Erbaş ve erlerin sayısı 500 binin üzerindedir. Kendi komutanları oy kullanıyor, onlar da kullanabilsin. Kampanyalarda sınırlama getirilebilir. Biliyorsunuz, hükümlüler kullanamıyor ama tutuklular kullanabiliyor. Biz bütün vatandaşlarımızın oy kullanmasını istiyoruz. Sonuna kadar bunu olumlu buluyor ve destekliyoruz."