İçişleri Bakanı Atalay, yayın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

İlişkili Haberler


''Demokratik açılım'' paketi ve ''eve dönüş'' süreciyle ilgili bilgiler veren Atalay, bu süreçte toplumun her kesiminden destek gördüklerini belirtti.

Atalay, gelinen noktayı ''Hepimizin ortak başarısıdır'' diye niteledi.

Başlangıçta basın mensuplarıyla bir araya geldiğinde destek istediğini hatırlatan Atalay, ''Gerçekten de bize büyük destek verdiniz. Yazılarınızla, haberlerinizle değerli katkılarınız oldu. En fazla desteği basından gördük'' diye konuştu.

Atalay, ''eve dönüş'' süreciyle ilgili önceden açıklama yapılmamasının da alınan tedbirlerin bir parçası olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Atalay, ''eve dönüş''ün sürecin bir parçası olduğunu belirterek, ''demokratik açılım''ın bir paketten ziyade bir süreç olduğunu ifade etti.

Atalay, ''Yöntem, üslup çok önemli. Hassasiyetleri koruyarak yürüyeceğiz'' dedi.

Bu süreç çerçevesinde dış temasların da önemli olduğuna işaret eden Atalay, Dışişleri Bakanı'nın ve kendisinin bir dizi temaslarda bulunduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Kuzey Irak'ta önemli görüşmeler yaptığını hatırlattı.

Kendisinin Suriye, Irak ve İran'da önemli temaslarda bulunduğunu belirten Atalay, ''Şartları olgunlaştırarak adım adım gidiyoruz'' ifadesini kullandı.

'İLK UYGULAMA'
Irak'ın kuzeyinden dün başlayan ''eve dönüş'' sürecinin ilk uygulama olduğu için anlamlı olduğunu vurgulayan Beşir Atalay, devlet olarak idare, güvenlik, yargı ve sağlık boyutuyla her türlü tedbirin alındığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'nın psikologlar dahil gerekli önlemleri aldığını vurgulayan Atalay, gelenlerin sağlık kontrollerinin yapıldığını, idari tedbirlerin ardından yargının devreye girdiğini söyledi.

Bu uygulamanın alt yapısının TCK'nın 221. maddesine göre gerçekleştirildiğini kaydeden Atalay, 29 kişinin işlemlerinin tamamlandığını, 5 kişinin işlemlerinin ise halen sürdüğünü anımsattı.

Atalay, şöyle devam etti: ''Büyük hassasiyetler gerekiyor. Bu herhangi bir konu değil. Sabırla sonuçlar alınacak. DTP'nin, vatandaşların hassasiyetleri gerekiyor. Süreç içinde yanlışlıklar olmaması için herkesin daha sorumlu davranması gerekiyor. İlk grupta bazı şeyler daha çabuk olabilirdi. Bazı gecikmeler yaşandı.''

Gerekli hassasiyetlerin gösterilmesi halinde sürecin daha sağlıklı işleyebileceğini vurgulayan Atalay, ''Bunun devamını bekliyoruz. Açıkça şunu ifade edeyim, dağdaki insan da bunun bir çıkmaz sokak olduğunu görüyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak terörü bitirmek istiyoruz. Devletin bütün unsurları bu konuda kararlıdır. İnşallah önümüzdeki günlerde daha iyi haberler duyacağız'' dedi.

Bakanı Atalay, basın mensuplarından gelenlerle ilgili haberlerde daha titiz davranmaları isteğinde bulundu.

Teyit edilmemiş haberlerin yazılmamasını talep eden Atalay, tereddüt halinde kendilerinden doğru bilgi alınabileceğini belirtti.

Atalay, eve dönenlerin sayısının 100-150’ye tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

Atalay, “Kuzey Irak PKK için artık güvenli bir yer olmaktan çıktı” diye konuştu.

Atalay, bu süreçte DTP’den daha fazla sorumluluk beklediklerini de belirtti.