İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun referandumda oy kullanamamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bu konuda açıklama yapıp yapmama konusunda tereddüt ettiklerini anlatan Bakan Atalay, ''Sayın Kılıçdaroğlu'nun basın toplantısında 'Polisleri oraya kim gönderdi? Bunu siz araştırın' dedi. Hatta basın mensuplarına 'araştırın' dedi. 'Muhtarın da benim de haberim yok' dedi. Orada bir suçlama olduğu için o konuyu aydınlatmak istiyorum” dedi.

Adres değişikliklerinin denetlendiğini belirten Atalay, şöyle konuştu: “Sayın Kılıçdaroğlu, İstanbul'da belediye başkanı adayı olduğu dönemde 2009 yılının Ocak ayında, kayıtlı olduğu Çankaya Nüfus idaresi’ne başvuruyor ve ikametini İstanbul Kağıthane'ye alıyor. Tabii olarak orada işlem görüyor.

Nüfus idarelerimiz 'Sizin ilçenize bu ay içinde bu kadar nakil oldu' diye mahalle muhtarlarına yazarlar. O mahallenin muhtarına da yaklaşık 400 kişilik bir listeyi, sadece Kılıçdaroğlu'nun ismi değil, nüfus idaresi yazıyor.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun o gün gittikleri yerde aldıkları bilgi, 'burada oturmuyor'. Çünkü o adreste verilen yerde başkaları oturuyor. Yani orada başka bir aile oturuyor. Ve muhtar geri dönüyor nüfusa, elimizde bütün onları listeleri var. 'Gönderdiğiniz listede şunlar şunlar yer alıyor, ama şunlar orada oturmuyor'. Bu bir problem demektir.

Bunun üzerine nüfus müdürlüğü ikinci bir işlem yapar. O zaman nüfus müdürlüğü bunu emniyete yazıyor. Böyle bir olay oldu bunları kontrol edin, böyle bir şey var mı yok mu' diye. onu pekiştirmesi gerekiyor ve bir daha denetliyorlar. O zaman da Emniyet gidiyor. Emniyetin rolü bu kadardır. Muhtarın dediği, 'burada kimse oturmuyor' dediği kişiler, burada kimse oturmuyor diye... O da kaymakamlığa bildiriyor.”

Polisin yaptığı işin aslında ''angarya' olduğunu ifade eden Bakan Beşir Atalay, “Polisin hiçbir günahı yok” dedi.

Olaydan muhtarın haberdar olduğunu söyleyen Bakan Atalay, şöyle devam etti: ''Muhtarın el yazısıyla listesi var bizde. Yani tutmuş listeyi. Nüfus müdürlüğüne, şu şu bildirdikleriniz şurada ikamet ediyor ama şunlar şunlar etmiyor' diye.

Sayın Kılıçdaroğlu, Kağıthane'de gösterdiği adreste zaten hiç oturmamış. Zaten orada başka bir aile oturuyor. O dönemde böyle bir nakil yapılmış... Zaten kendisi de 'bizim suçumuz, biz denetlemedik, bu bizim kusurumuz' dediler.

Keşke zamanında baksalar, denetlense, milletvekillerinin oy kullanması çok kolay. Keşke kayıt ettirselerdi, her vatandaş gibi... Bunlar kolay telafi edilecek bir şeydi.''