Avrupa "yeşil büyüme" diyor

Avrupa Komisyonu çevre projelerine daha fazla bütçe ayıracak...

Avrupa "yeşil büyüme" diyor

Şimdiki çevre için finans aracının yerini alacak olan yeni LIFE programına, 2014-2020 dönemi için 3.2 milyar Euro ayrılması bekleniyor. Bu miktar, beş yıl önce onaylanan 2.1 milyar Euro'luk paketten yüzde 52 daha fazla.

Euroactiv'in haberine göre ayrılan bütçenin dörtte birinin iklim değişikliğine adaptasyon için tahsis edilmesi bekleniyor.

1992 yılından beri yürürlükte olan LIFE programı, AB'nin yanı sıra bazı aday ülkelerdeki çevre girişimlerinin finanse edilmesini sağlıyor.

Yeni LIFE'ın, Avrupa Komisyonu'nun çevreden sorumlu üyesi Janez Potocnik'in daha fazla kaynak verimliliği ve AB tarafından finanse edilen iklim ve ekoloji projelerinde daha fazla uyum yönündeki politikalarını yansıtması bekleniyor.

Örneğin Potocnik, su ve toprak kirliliği gibi alanlarda tarım ve çevre politikalarında daha iyi koordinasyon için çaba göstermişti. Komisyon üyesinin kirliliğe dair düzenlemeleri Amerika'daki Temiz Hava Hareketi'ne benzer şekilde bir şemsiyede toplamaya çalışması bekleniyor.

Potocnik bu hafta yaptığı bir konuşmada 'Kaynakların kullanımında verimlilik kaçınılmaz. Ya yeşil büyüme olacak, ya da büyüme olmayacak.' demişti.

Komisyon'un resmi onayına sunulacak olan LIFE, daha sonra hukuki incelemeye tabi tutulacak.

Komisyon'un ortak finansmanı daha esnek hale getirilmesi ve yerel projeler için mali onay sürecinin hızlandırılması yönünde teklif vermesi bekleniyor.

Komisyon'un aynı zamanda özel şirketlerin doğrudan faydalanacağı projelere paranın nasıl harcanacağı konusunda daha fazla açıklık getirmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...