Ay’daki ilk adımları internette

1969'daki Apollo 11 seyahati ve iki astronotun aydak ilk adımları sanal ortamda dakika dakika izlenebilecek.

Anadolu Ajansı 16.07.2009 - 09:11

Ay’daki ilk adımları internette

Aya insanoğlunun ilk adım atışının 40. yılı kutlamaları çerçevesinde, internet kullanıcıları, 20 Temmuz 1969'da Neil Armstrong ve Edwin Buzz Aldrin'in ay toprağına ayak basmalarını sağlayan Apollo 11 seyahatini sanal ortamda yaşayabilecekler.

Bugün "wechoosethemoon.org" internet sitesinde yayınlanmaya başlanan sanal seyahat, 1969'da televizyonda izlenenden çok daha fazlasını internet kullanıcılarına sunuyor. .

Projenin sorumlularından Tom McNaught, 4 günlük ay seyahatinin bu sanal canlandırmayla dakika dakika izlenebileceğini belirterek, ''Hedefimiz, bu mirası genç nesillerle paylaşmak ve 1969'daki keşfin önemini gençlerin anlayabilmesi için interaktif bir arayüz oluşturmak'' dedi..

Ay seyahati sırasında Houston'daki kontrol merkezi ile astronotlar arasındaki efsanevi konuşmalar da bu internet sitesinin yanı sıra popüler mikro-blog sitesi Twitter'dan yayınlanıyor.

"wechoosethemoon.org" sitesinde NASA'nın kayıtları, görüntüler, fotoğraflar ve sesler gerçekçi bir canlandırma yaratabilmek için kullanılıyor. Ayrıca internet kullanıcıları, elektronik postayla uzay modülünün ay yüzeyine iniş anında uyarılacak.

Site bir yıl süreyle açık kalacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...