Bakan İslam'dan 'kısırlaştırma' açıklaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, cinsel istismar suçlarıyla ilgili kanun tasarısının gündemde olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 30.04.2014 - 14:25

Bakan İslam'dan 'kısırlaştırma' açıklaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, cinsel saldırı ve cinsel istismar suçlarıyla ilgili düzenlemeler içeren kanun tasarısına ilişkin, ''Cinsel suç işleyen failin gerekirse tedavi edilmesini gündeme getiriyor. Kastrasyon (kısırlaştırma) denilen madde bu. Ama bir kastrasyon değil. Bu bir kastrasyon cezası değil. Bir ceza uygulaması değil, bir tedavi uygulaması. Eğer fail hasta olduğu için bu eylemi uyguluyorsa tedavi edilmesi gerekir. Yasa bunu düzenliyor'' dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Bakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, erken ve zorla evliliklerle mücadele ile çocuklara yönelik yapılacak çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

YASA GÜNDEMDE
Konuşması sırasında bir gazetecinin ''Çocuk istismarını önlemek için bir kanun tasarısı çalışmanız vardı. Bu yasanın içeriğinde kimyasal kastrasyon yöntemi olacağı tartışılmıştı, bu konu gündeme gelecek mi, yasa tasarısının içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz'' sorusu üzerine Bakan İslam, bu yasanın gündemde olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı ve Başbakan ile görüştüklerini belirten İslam, ''Yasayı biran önce Meclis gündemine sokmak üzere harekete geçtik'' dedi.

Yasayla ilgili bilgi de aktaran İslam, şunları kaydetti:

''Cinsel saldırı ve cinsel istismar suçlarıyla ilgili kanun maddelerini yeniden düzenleyen bir tasarı. Daha önce TBMM'de kanun teklifi olarak arkadaşlarımız tarafından uzun süre çalışılmış bir konuydu. Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz dönemde bunu kabullendi. Bu teklifi kendi gündemine aldı. Bir kanun tasarısı taslağı haline getirdi. Şimdi biz bu taslağın Meclis gündemine inmesi için kararlılık gösteriyoruz. Önümüzdeki haftalarda gündeme alınacağını düşünüyoruz.''

'FAİL TEDAVİ EDİLECEK'
Kanunda sadece çocuklara karşı değil, yetişkinlere karşı da işlenen cinsel suçlara yönelik düzenlemelerin olduğunu belirten İslam, ''Bu tür cinsel suçların ceza oranlarını nispi olarak artırıyor tasarı. O konuda detaya girmeyeyim. Ama her türlü cinsel suçun karşısında teklif edilen ceza oranında belli oranda artırımlar var diyerek özetleyebilirim'' diye konuştu. Kamu vicdanını yaralayan bir konu olduğunu belirten İslam, şöyle devam etti: ''Tacize, tecavüze uğramış çocuğun ruh sağlığı bozuldu mu diye, defalarca muayene edilmesi söz konusu. Yasayla bu ortadan kaldırılıyor. Bu tür tacize uğramış çocuğun ruh sağlığı doğal olarak bozulmuştur, yargısından hareket ediyor yasa. Cinsel suç işleyen failin gerekirse tedavi edilmesini gündeme getiriyor. Kastrasyon denilen madde bu. Ama bir kastrasyon değil. Orayı düzeltmek isterim. Bu bir kastrasyon cezası değil. Bir ceza uygulaması değil, bir tedavi uygulaması. Eğer fail hasta olduğu için bu eylemi uyguluyorsa tedavi edilmesi gerekir. Yasa bunu düzenliyor.'' Yasada faile karşı bir takım hak yoksunluklarının getirildiğini de vurgulayan İslam, çocuklara karşı cinsel bir suç işleyen failin sonraki hayatında çocuklara yaklaşmasının engellenmesinin söz konusu olduğunu söyledi. İslam, ''Çocuklarla ilgili kurum ve kuruluşlarda bir daha çalışamayacağı gibi bir takım düzenlemeler getiriliyor'' dedi.

'CEZALAR ŞİDDETLENİYOR'
İslam, yasanın ayrıca evlenme yaşına gelmiş olduğu kabul edilen insanların zorla evlendirilmesinin de suç olacağını öngördüğünü belirterek, şunları kaydetti: ''Buradan şunu kastediyoruz: Bizim yasalarımıza göre 17 yaşını bitirmiş, 18 yaşından gün almış çocuklar reşit sayılır ve kendi başlarına evlenme kararı alabilirler. Ama bazı özel durumlarda bu yaş sınırı 16'ya, 17'ye inebiliyor biliyorsunuz. Bu özel durumlar dolayısıyla 16-17 yaşındaki çocukların da evlenme yaşına gelmiş olabileceği kabul edilebiliyor. Bu tür durumlarda çocukların kendilerine karşı suç işlemiş kişilerle zorla evlendirilmesi gündeme gelebiliyor. Sanırım hatırladınız bu tür olayları. İşte bu zorla evlendirilmelerin de suç kapsamına alınması yasada yine bir madde olarak düzenleniyor.''

Veli, vasi, koruyucu ve akrabaların çocuklara karşı işlediği cinsel suçlarda mevcut yasalarda yarı oranında artırımın söz konusu olduğunu ifade eden İslam, ''Ama yeni düzenlemeyle bu cezalar son derece şiddetlendiriliyor. Koruma altında, kendi koruması altında veya kendi vesayeti altında veya kendi evinde yaşayan çocuklara karşı cinsel suç işleyen kişilerin, faillerin ceza oranları daha şiddetli bir biçimde artırılıyor'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...