'Balyoz'da yeni dalga

“Balyoz” darbe planı iddiasıyla başlatılan soruşturmada yargı süreci devam ederken, 13 ilde düzenlenen operasyonda 18 kişi daha gözaltına alındı.

26.02.2010 - 14:55

“Balyoz” darbe planı iddiasıyla Pazartesi günü başlatılan operasyonlarda 49 kişi gözaltına alınmıştı.


Alınan bilgiye göre, ilk operasyonda gözaltına alınanların emniyette ve adliyede verdikleri ifadeler doğrultusunda 13 ilde yeni bir operasyon gerçekleştirildi.

Operasyonda, aralarında bir ilin jandarma komutanının da bulunduğu 17 muvazzaf subay ve astsubay ile bir emekli askeri personel gözaltına alındı.

Askerler arasında Konya İl Jandarma Alay Komutanı'nın da bulunduğu bildirildi.

Gözaltına alınan askerlerin isimlerinin “Çarşaf” ve “Sakal” planlarında adı geçtiği öğrenildi.

Gözaltına alınan zanlılar, İstanbul'a getiriliyor.

Yabancı ajanslar yeni operasyonu "flaş" olarak duyurdu.

'ÇARŞAF' VE 'SAKAL'DA NE VAR?
"Balyoz" darbe planında geçen "Çarşaf" planı Jandarma Yüzbaşı Hüseyin Topuz'a atfediliyor. "Sakal" planı ise Jandarma Binbaşı Hüseyin Özçoban'ın hazırladığı öne sürülüyor.

İddiaya göre; "Çarşaf"ta Fatih, "Sakal" planında ise Beyazıt Camii'nde bombalı saldırılar düzenlenmesi öngörülüyor. Amaç önce bombalama yapıp sonra da kalabalığı kışkırtmak.

Planlara göre çeşitli timler oluşturalacak. Buna göre keşif, patlayıcı temini, patlatma ve kışkırtma eylemlerini önceden belirlenen ayrı ayrı timler gerçekleştirecek.

Planlar uyarınca eylemlerden sonra televizyonlarda kimlerin yorum yapacağı bile önceden kararlaştırılacak.

31 ASKER TUTUKLANDI
Pazartesi günü "Balyoz" darbe planı iddiasıyla gözaltına alınan 49 muvazzaf ve emekli askerlerden şimdiye kadar 31'i tutuklandı.

Tutuklanan muvazzaf asker arasında Tümamiral Semih Çetin, Tümamiral Ramazan Cem Gündeniz, Tuğamiral Turgay Erdağ ile Tuğamiral Aziz Akmak da bulunuyor.

Soruşturma kapsamında eski kuvvet komutanları emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve Özden Örnek'in aralarında bulunduğu 17 emekli ve muvazzaf asker de serbest bırakıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...