AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yenikapı'da düzenlenen "Büyük İstanbul Mitingi"nde konuştu.

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

''80 yılda yapılmayanı 10 yılda yapan bu hükümete yolsuzluk iftirası attılar. Beddualarla, montaj kasetlerle bu yürüyüşü durduracaklarını zannettiler. Biz Atlantik ötesinden gelen seslere karşı milletimizin sesine döndük. Ey İstanbul bütün bu hainlere 1 Kasım'da hadlerini bildirmeye var mısınız? Nişantaşı'ndan Kandil'e köprüler kuruyorlar, onlar nefret köprüleri kursunlar biz gönül köprüleri kuruyoruz.

''TERÖRDEN BARIŞ GÜVERCİNİ OLUR MU?''

Ellerindeki medya gücünü kullanıp bunlar 40 yıllık terör örgütünü barış havarisi gibi gösteriyorlar. Doğu'da terörü kutsayanları, terörün en has destekçilerini makyajlıyorlar, allıyorlar, pulluyorlar, barış güvercini yapmaya çalışıyorlar. Allah aşkına terörden barış güvercini olur mu?

''KENDİLERİNDEN OLMAYANA YAŞAM HAKKI TANIMIYORLAR''

Bunların yaşamayla, yaşatmayla sorunları var. Bunlar gencecik çocukları dağa çıkarıp ölümle tanıştırıyorlar. Kendilerinden olmayana, yaşam hakkı tanımıyorlar. Bu toprakların zenginliğini, farklılığını, gücünü hazmedemiyorlar.

''KARŞIMIZA GELENLERİ BİR RÜZGAR GİBİ ESİP GEÇECEĞİZ''

Karşımıza gelenleri bir rüzgar gibi esip geçeceğiz. Herkes emin olsun, bu ülkenin her insanının canı da hukuku da bize emanettir. Teröre asla izin vermeyeceğiz. Silahlar gömülünceye, terör sona erinceye, bütün dağlarımız, ovalarımız, vadilerimiz temizleninceye kadar kararlı şekilde mücadele edeceğiz. Onlar '7 Haziran'dan sonra ülkede kaos ortamı çıkartırız' zannettiler. Allah aşkına biz bunlara meydanı bırakır mıyız?

Bu milletin canına, birliğine, dirliğine, kardeşliğine kastedenleri, mutlaka adalete teslim edeceğiz. Hepsini teslim edeceğiz ama biz demokrasiden, hukuktan, adaletten ve hep beraber insanca yaşamaktan, onurlu bir şekilde yaşamaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Bilin ki dirliğimize, birliğimize, kardeşliğimize kastedenler mutlaka kaybedecek.

''BAHÇELİ'YE BİRİNİN 'EVET' DEMEYİ ÖĞRETMESİ LAZIM''

Bahçeli'ye birinin 'evet' demeyi öğretmesi lazım da hangi dilde öğreteceğiz bilemiyorum. Milletin dilini kaybeden 'evet' diyebilir mi millete? Yaptığımız her teklife 'hayır' diyecek Bahçeli, siyaseti kilitleyecek, terörle mücadelede bizi yalnız bırakıp sonra da milletten oy isteyecek. Allah aşkına millet ona inanır mı, zor zamanda elini taşın altına koymayana, millet bir daha emanet verir mi? Vermeyecek. Geçti o günler Sayın Bahçeli. Milletimiz senin notunu verdi. Bu millet sizi bilmiyor, sizin yapmadıklarınızı anlamıyor mu sanıyorsunuz? Millet her şeyi görüyor, her şeyi biliyor. Hiç şüpheniz olmasın. 1 Kasım'da da millet herkese notunu verecek inşallah.

''HDP KADAR SAMİMİYETSİZ...''

HDP kadar samimiyetsiz bir siyasi oluşum daha gelmemiştir. Bu partinin yöneticileri, temsilcileri mütemadiyen yalan söylüyorlar, milletin zekasına hakaret ediyorlar. 'Türkiye partisi olduk, oluyoruz, olacağız' diyerek millete şirin görünmek istiyorlar sonra da Türkiye üzerinde operasyon yapan dış mihrakların terör oyununa alet oluyorlar.

''HERKES BİLECEK VE HAZMEDECEK''

Allah'ın izniyle 1 Kasım'da sizlerden emaneti alacak, tıpkı geçmişte yaptığımız gibi reform üstüne reform yapacağız. Özgürlükçü, katılımcı demokrasiyi esas alan, Türkiye'ye yakışan yepyeni bir anayasa yapacağız. Bütün meselelerin çözüm yerinin Meclis ve siyaset kurumu olduğunu, herkes bilecek ve hazmedecek.'

"200 PARK-OTOPARK YAPIYORUZ"

İstanbul'daki yoğun şehirleşmenin ve trafiğin önüne geçmek, binaların yoğun olduğu yerlerde nefes alan alanlar açmak için her biri, dikkat edin her biri 5 bin metrekare alana sahip 200 park yapıyoruz. Üstelik bu parkların altı da otopark olacak. Bu da toplamda 200 park, 200 otopark demek."