Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Uşak mitinginde yaptığı konuşma yaptı.

12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren’in ölümüyle ilgili konuşan Başbakan Davutoğlu, "Şimdi Kenan Evren ölünce herkes darbe karşıtı oldu. CHP, 27 Mayıs darbesini desteklemedi mi? 27 Mayıs'ta rahmetli Adnan Menderes şehit edildikten sonra CHP askeri yönetimin altında hükümet kurmadı mı? Nasıl bir iki yüzlülük bu?" dedi.

HSYK'nın 4 savcı ile 1 hakimin meslekten men kararı aldığını hatırlatan Davutoğlu, "Savcıların görevlerinden alınması ve meslekten men edilmesi, HSYK kararı, şunun tescilidir; 27 Nisan'daki e-muhtırayı aynen iade ettik ya, şimdi bunların iddianamelerini de aynen sahiplerine iade ediyoruz" diye konuştu.

Görevden alınan savcıların, başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında iddaname hazırladığını belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Sizin seçtiğiniz Başbakan görev yaparken, bugün görevinden alınan savcılar var ya, 'dönemin Başbakanı' diye iddianame hazırladılar. Ey gafiller karşınızda eski Türkiye yok, yeni Türkiye var. Yeni Türkiye'de biz bunlara boyun eğer miydik? Eğmedik. Ne oldu? 'Dönemin Başbakanı' dedikleri Sayın Recep Tayyip Erdoğan şu anda Cumhurbaşkanı ama onlar dönemin savcıları oldular, savcıları. Şu anda savcı değiller, olmayacaklar."