BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişiyi taşıyan helikopterin enkazına Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesindeki Şahinkayası mevkiinde bulundu.

Enkaza ulaşan korucuların açıklamalarının ardından NTV canlı yayınına çıkan Başbakan Erdoğan, kazayla ilgili son bilgileri verdi ve Yazıcıoğlu ile beraberindekilere Allah'tan rahmet diledi.

İlişkili Haberler


Erdoğan şöyle konuştu:

"Bilgi kirliliği kazanın başından beri var, bizler hiçbir zaman kesin konuşmadık. Malum batılı ülkelerde böyle bir olay olduğu zaman hemen açıklama yapılmaz. Öyle şeyler söylendi ki, çok ciddi spekülasyonlara ve psikolojik bir krize yol açtı. Geldiğimiz noktada, şunu bütün samimiyetimle söylüyorum gelen her teklif değerlendirilmiş ve çalışma yapılmıştır. Ulaştırma Bakanlığı'nın başından beri bize verdiği koordinatlar var. Yapılan çalışmalarda belli bir bölgeye gidilmediği ve yanlış yerde arandığı söyleniyor. Bakanlığın verdiği koordinatlara göre helikopterin bulunduğu yer görülüyor. Enkaz bölgesine araçla gidilemiyor ancak yaya ulaşılabiliyor. Bütün ekipler birbirleriyle koordineli yaya olarak enkaza doğru ilerliyorlar. Bu gece çalışmalara ara verilmeyecek ve ne yapıp edip enkaza ulaşılacak. Bize gelen son bilgiler kazadan kurtulan olmadığı yönünde. Yazıcıoğlu'na yönelik umudumuzu kaybettik."

ATALAY: CENAZELER ULAŞTIĞINDA AÇIKLAMA YAPACAĞIM
Konuyla ilgili İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise, enkazda bulunan cesetlerin taşınması için çalışmaların sürdürüldüğünü ve cenazelerin kendilerine ulaşmasının ardından açıklama yapılacağını söyledi.

Kızılöz köyünde çalışmaları koordine eden Atalay, asker ve sivil yaklaşık 200 kişinin enkazın bulunduğu bölgeye gönderildiğini belirtti.

Özel kuvvetler komutanlığından 1 binbaşı ile 100 asker ve 100 sivil savunma personelinin, cenazeleri almak üzere enkaza gittiklerini ifade eden Atalay, ''Cenazeler geldikten sonra bir açıklama yapacağım'' dedi.

Enkazın bulunduğu bölgeye araçlarla gitmenin mümkün olmadığını belirten Atalay, yaklaşık 15 kilometrelik mesafenin olumsuz hava şartlarına kar ve tipiye rağmen yürünerek aşılmaya çalışıldığını söyledi.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer, kızı Firuze, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ve yetkililerin Kızılöz köyündeki bekleyişleri sürüyor.

Bu arada, cenazelerin otopsi için Kahramanmaraş'a götürüleceğini belirtildi.

BBP: GENEL BAŞKANIMIZA ULAŞILAMADI
Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Destici, Başbakan Erdoğan'ın 'henüz resmi bir açıklama yapılmadığını, resmi açıklamayı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in yapacağını ifade ettiğini' belirtti.

Destici, ''Şu saatte şunu biliyoruz ki bu hayatını kaybeden 5 kişi içinde Sayın Genel Başkanımız yok. Kendisine ulaşılamadı ve helikopter çevresindeki arama çalışmaları çevredeki mağaralara kaydırıldı'' dedi.

Destici, BBP Genel Merkezi önünde yaptığı açıklamada, Muhsin Yazıcıoğlu'nun sağlık durumuyla ilgili kesin bir bilginin olmadığını ve kurtarma ekiplerinin henüz Yazıcıoğlu'na ulaşamadığını belirtti.

Tüm Türk milletinden dua etmelerini isteyen Destici, henüz umutlarını kaybetmediklerini söyledi.

Kazada 5 kişinin hayatını kaybettiğinin kesinleştiğini dile getiren Destici, bu kişilerin ölümünden büyük bir üzüntü duyduklarını söyledi.

'ALLAH'TAN GELEN HER ŞEYE RAZIYIZ'
Teşkilatlarından sükunetlerini muhafaza etmelerini isteyen Destici, ''Sonuç ne olursa olsun Allah'tan gelen her şeye razıyız. Bu bilinçle hareket edeceğiz, ama şu saatte şunu biliyoruz ki bu 5 kişi içinde Sayın Genel Başkanımız yok. Kendisini ulaşılamadı ve helikopter çevresindeki arama çalışmaları çevredeki mağaralara kaydırıldı. Bütün dualarımız bunlardan olumlu bir sonuç çıkması yönünde. Hem Türk, hem İslam dünyasında onun sağlığıyla ilgili haber bekleyen ve onun için dua eden kardeşlerimize Yüce Rabbimizin onu bağışlamasını istiyoruz'' dedi.

Partililere itidalli duruşlarından dolayı teşekkür eden Destici, il dışındaki partililerden Genel Merkez'den davet gelmedikçe Ankara'ya hareket etmemelerini istedi.

Bu arada BBP Genel Merkezi'nde kazada hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okundu.

ENKAZA İLK ULAŞANLAR KIZILÖZ'DE
Öte yandan helikopterin enkazını ilk bulan köy korucuları Göksun ilçesine bağlı Kızılöz köyüne ulaştı.

Enkaza ilk ulaşan köylüler, Kızılöz köyünde sağlık kontrolünden geçirildiler.

Korucular, hava şartlarının çok kötü olduğunu belirterek, olay yerinde ve söz konusu güzergahta yoğun kar yağışı ve tipinin bulunduğunu belirttiler.
Şahinkayası'nda helikopteri bulanlardan korucu Remzi Gök, telefonla yaptığı açıklamada, 17 kişiden oluşan ekiplerinin enkazı bulduğunu belirtti.

Helikopterin özellikle ön kısmının çok parçalanmış bir halde olduğunu ifade eden Gök, 2'si içinde olmak üzere 5 ceset bulduklarını, ancak Muhsin yazıcıoğlu'nun ölüler arasında olmadığını kaydetti.

Kendilerinin de arama sırasında donma tehlikesi geçirdiğini anlatan Gök, enkazın bulunduğu yerin Döngel köyüne yaklaşık 4 saatlik bir mesafede ve zirveye yakın olduğunu söyledi.

Çevrede arama çalışmalarının sürdüklerini belirten Kurucuova köyünden olan Remzi Gök, enkazı bulmaları üzerine durumu karokola bildirdiklerini de ifade etti.

KORUCU GÖK: KÖYE DÖNERKEN BULDUK
Enkazı bulan koruculardan Cumali Gök, NTV'nin canlı yayınında şu bilgileri verdi: "Helikopter enkazı 15-20 metrelik bir alana yayıldı. Kar ve tipi var. Zirvenin 100-200 metre aşağısında. Enkaz Keş Dağı'nın doğu cephesinde bulundu. Buraya bizden önce gelen olmamış. Biz tipi nedeniyle köye dönüyorduk. Enkazın bulunduğu yerin üzerine geldik. Helikopterin arka tarafı dışarıdan görünüyor. Arkadaşlarımız 6’ncı kişinin cesedini arıyor. Çok soğuk, tipi ve yoğun bir kar yağışı var. Buraya karadan araç gelemez, ancak helikopter gelebilir o da nereye inecek bilemiyorum."

Korucu, Muhsin Yazıcıoğlu'nun cesedini tespit edemediğini belirtti.

ÇAĞLAYAN: TEYİT GELENE KADAR UMUTLUYUZ
BBP YİK Üyesi Hasan Çağlayan, yaptığı açıklamada “Helikopterdeki 6 kardeşimiz için de bize ulaşan haberler olumsuz” dedi.

5 kişinin cesedinin bulmasını kesin olduğunu söyleyen Çağlayan, bunun dışındaki haberlerin doğru olmadığını kaydetti.

Enkaz bölgesinde bir partilinin bulunduğunu belirten Çağlayan, “Ancak arkadaşımız ‘Genel Başkanımızın yüzünü gördüm’ demeden kabullenemiyoruz, doğrulamıyoruz” diye konuştu.

Çağlayan, "Teyit gelene kadar umudumuz koruyoruz" dedi.

HABERİ İÇİŞLERİ BAKANI DUYURDU
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan ve Çarşamba günü düşen helikopterin enkazın yerinin tespit edildiğini ve ekiplerin bölgeye gönderildiğini açıkladı.

Atalay, "Helikopterin enkazına, şu an bana gelen bilgilere göre ulaşıldı. Döngel köyü Şahinkayası mevkisinde Sisne-Elmalı arasında helikopterin enkazının bulunduğu bilgisi bana geldi" dedi.

İçişleri Bakanı Atalay, açıklamasının ardından Yazıcıoğlu'nun eşi Güleser ve Kızı Firuze olduğu halde ve güvenlik güçleri, basın mensupları, BBP'liler ve çok sayıda vatandaşın da katıldığı konvoy ile enkaz bölgesine hareket etti.

Ancak, Kızılöz mevkisinde ulaşıldığında Jandarma konvoyun daha fazla ilerlemesine engel oldu.

Bakan Atalay, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer ve kızı Firuze olduğu halde yola devam etti. Bakın Atalay'a Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal da eşlik ediyor.

"ENKAZI PARTİLİ GENÇLERİMİZ BULDU"
Öte yandan, ilerlemesine izin verilmeyen konvoyun içinde bulunan BBP Sivas Seçim Komitesi Başkanı Ömer Faruk Çınargil, arama ve enkaza ulaşma çalışmaları sırasında yaşanan karmaşadan şikayetçi oldu.

Çınargil, ''Bu çalışmalar hep bu karmaşayla gitti. Bu kadar uzun süren bir kurtarma çalışmasının neticesinin olumlu olacağını düşünemiyoruz. Tamamen karmaşa ve düzensizlik var. Ama, Allah'tan ümit kesilmez'' dedi.

İşin başından beri kriz masasında görev aldığını kaydeden Ömer Faruk Çınargil, enkazın bulunmasının da BBP'li gençler sayesinde olduğunu öne sürerek, ''Bizim gençlerimiz, muhtarı ikna edip, arama çalışmaları başlattı. Partili gençlerin çabalarıyla enkaza ulaşıldı'' dedi.

KAR VE TİPİ VAR
Enkazın 15 kişilik korucu ekibi tarafından görüldüğü ve kriz masasına bildirildiği öğrenildi.

Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği Malatya Şubesi üyesi Kenan Adıyaman'dan alınan bilgiye göre, enkazın bulunduğu Şahinkayası bölgesi Keş Dağı-Döngel Mağarası arkasında yer alıyor.

Enkazın bulunduğu bölgenin Göksun ilçesine 100 km uzaklıkta bulunduğu belirtildi.

Bölgede kar yağışı ve tipi etkili oluyor.

MUHTAR: BURAYI NASIL AKIL EDEMEMEMİŞLER!
Döngel köyü muhtarı Yılmaz Tilki, saat 06.30'dan itibaren 17 kişilik ekiple arama çalışmalarına katıldıklarını belirterek, ''Kızılöz Yaylası'nı geçip patikaya girdik. Arabadan inip yürümeye devam ettik. Helikopterin enkazını bulduk. Helikopterin düştüğü bölge açık bir alan'' dedi.

Kendisinin ve beraberindekilerin de donma tehlikesi geçirdiğini kaydeden Tilki, ''Şu an helikopterin yanındayız. Burası kimsenin arama yapmadığı bir yer. Çok açık bir bölge. Burayı nasıl akıl edememişler, şaşırdık. Parçaları 100-150 metrelik alanda dağınık vaziyette. Üzerinde kar var" diye konuştu.