İlişkili Haberler

Suriye'nin İdlib kentindeki kimyasal saldırı sonrası ABD'nin Esad rejimine ait Şayrat hava üssünü 59 Tomahawk füzesiyle vurmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'le telefonda görüştü.

Görüşmede Başbakan Yıldırım Suriye rejiminin İdlib'deki kimyasal saldırıyla işlediği insanlık suçuna ABD tarafından verilen karşılığın insanlık vicdanına ve dünya kamuoyunun hislerine tercüman olduğunu belirtti.

ABD'den Suriye meselesine daha fazla ağırlık koymasını beklediklerini ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, bu yolda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Pence ile telefon görüşmesinde, gelişmeler ışığında Türkiye'ye doğru bir göç hareketi ihtimalini de göz önünde bulundurarak Suriye'de güvenli bölge tesis edilmesi seçeneği üzerinde daha fazla durulması gerektiğini de dile getirdi. 

PENCE TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR ETTİ

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise Türkiye'nin ABD'ye verdiği destek için teşekkür etti.

Türkiye ile diyalog ve iş birliğine önem verdiklerini vurgulayan Pence, Suriye'deki sınamalar karşısında iş birliğinin gelecek dönem daha da geliştirilmesini arzu ettiklerini ve Suriye'deki insani krizi de göz önünde bulunduracaklarını kaydetti.

Pence, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ABD Başkanı Trump'ın ve kendisinin selam ve iyi dileklerinin iletilmesini rica etti.