Başbakan Yıldırım: Amacımız enflasyonu aşağıya çekmek

Başbakan Yıldırım Ekim ayı enflasyon oranının beklediklerinin üstünde olduğunu söyledi. Yıldırım, enflasyonu aşağı çekmeye çalışacaklarını belirtti.

ntv.com.tr 03.11.2017 - 13:26

Başbakan Yıldırım: Amacımız enflasyonu aşağıya çekmek

Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ekim ayı enflasyon rakamlarına değinen Yıldırım oranın beklediklerinin üstünde geldiğine değindi. Yıldırım hükümet olarak bu konuda yeni planlar hazırladıklarını ve bunları kamuoyuyla yakın zamanda paylaşacaklarını söyledi. 

İşte Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları; Dünkü Savunma Sanayi İcra Komite Toplantısı'nda 5 milyar dolar tutarında 22 porojeyi karara bağladık. Projelerde yerlilik oranı oldukça yüksek. Yani savunma sanayiinde de caydırıcılıkta da Türkiye kendi ihtiyacını karşılamakla kalmıyor, ihtiyacı olan ülkelere de yardım ediyor. Bize yapılanı biz yapmıyoruz, malum bazı ülkeler bizi kısıtlamaya çalışıyor biz bunu yapmıyoruz.

ENFLASYONUN YÜKSELMESİ

Enflasyon bir sonuç. Bugün açıklanan rakam bizim beklediğimizden fazla. Hedefimiz bunu tek haneli orana düşürmek. Yaptığımız çalışmalar var bunu önümüzdeki dönemde vatandaşımıza açıklayacağız. Amacımız bu enflasyonu daha da aşağıya çekmek. Piyasanın nakit ihtiyacını daha fazla karşılayacağız. Dolayısıyla üretim-girdi maliyetlerini azaltacağız.

Sayfa Yükleniyor...