Başbakan Yıldırım: Cumhurbaşkanı, Trump'la Rakka'yı görüşecek

Başbakan Binali Yıldırım gelecek hafta ABD'ye gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Trump'la Rakka operasyonunu görüşeceğini söyledi. Başbakan yatırımcılarla yapılan toplantıda Brexit sonrasında Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ekonomik kazanımların devam etmesi için her türlü adımın atılacağını ifade etti.

12.05.2017 - 15:07 | Son Güncelleme : 12.05.2017 - 17:21

binali yıldırım.jpg

Başbakan Binali Yıldırım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti öncesi açıklama yaptı. Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump'la yapacağı toplantıda Rakka operasyonunun görüşüleceğini söyledi. Başbakan Yıldırım ayrıca ABD'nin terör örgütü PKK'nın finansal akışını inceleyeceğini belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan, "Türkiye'nin bu konudaki görüşü çok net.YPG/PYD, Türkiye için PKK ne ise aynıdır, terör örgütüdür. Dolayısıyla terör örgütüyle bir başka terör örgütü yok edilemez. Bu, ciddi devletlere yakışan bir iş değil. Dolayısıyla bu rahatsızlığımızı uzun zamandan beri Amerika'ya bildiriyoruz. Onlar da bu gelinen noktadan mutlu değiller, bunu da ifade ettiler. Bir mecburiyet olduğundan bahsettiler. Biz buna da katılmıyoruz, alternatifleri var. PKK ile mücadele konusunda onlar (ABD) da Türkiye ile her türlü iş birliğini yapmaya hazır olduklarını, istihbarat paylaşımı, terör örgütünün finansal kaynaklarının takip edilmesi ve gereken tedbirlerin alınması gibi konuları takip edeceklerini ifade ettiler. Rakka operasyonundan sonra da burada PYD/YPG unsurlarının kalmayacağını, demografik yapının değiştirilmeyeceğini ifade ettiler.

Biz ABD'nin hem FETÖ konusunda hem Suriye'de DEAŞ'la mücadele konusunda eski yönetimin hatalarını tekrarlamayacağını ümit ediyoruz ama sonuç ne olursa olsun Türkiye hem içerde hem dışarda ülkesine gelecek tehditleri bertaraf edecek kararlılığa sahiptir.

PKK terör örgütü İngiltere'nin resmen terör örgütü olarak tanıdığı bir örgüt. Mücadelenin daha etkin yapılması için kendilerine daha etkili işbirliği önerisinde bulunduk. Amerika'da olduğu gibi bunların finansal kaynaklarıyla ilgili çalışmalar birlikte yapılabilir. Terör örgütünün faaliyetleriyle ilgili istihbarat birimlerimiz karşılıklı bilgi alışverişinde bulunur. İngiltere Brexit kararından sonra bölgede ve Türkiye'yle ilişkilerinde daha etkin olmak istiyor.

(İngiltere Savunma Bakanı'nın Rakka açıklaması) Aklın yolu bir. Az önce de söyledim terör örgütlerini yok etmek için başka bir terör örgütü kullanılamaz. Bu sürdürülebilir değildir. Kaldı ki İngiltere de Amerika da NATO'da bizim müttefikimiz. Bir müttefike zarar veren bir örgütle iş tutmak kabul edilebilir bir iş değildir" ifadelerini kullandı. 

YATIRIMCILARLA TOPLANTI

Başbakan Binali Yıldırım'la birlikte İngiltere'ye giden yatırımcılar, İngiliz yatırımcılarla ortak toplantı düzenledi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başbakan Yıldırım, Brexit sonrasında da Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ekonomik kazanımların devam etmesi için çalışmalar yapılacağını söyledi. Yıldırım, "İki ülke arasında serbest ticaret anlaşması da dahil bütün seçenekler değerlendirilecektir" şeklinde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım'ın yatırımcılarla olan toplantısındaki konuşmasından satır başları, "2002 yılından beri ortalama büyümemiz yüzde 5.7 seviyesindedir. Geçen yıl yaşadığımız olaylar nedeniyle bu büyüme yüzde 2.9 seviyesinde kalmıştır. Ancak dünyanın ortalama büyümesini dikkate aldığımızda en olumsuz şartlara rağmen neredeyse dünyanın iki katı bir büyümeyi sağlamış bulunuyor. 2017'nin ilk dört aylık performansına baktığımızda ihracatımızda yüzde yediye yakın bir artış görüyoruz. Geride kalan 10 yıl içerisinde Türkiye ortalama 15 milyar dolardan fazla yatırımı ülkeye çekmeyi başarmıştır. 16 Nisan 2017'de Türkiye'nin daha etkin bir yönetim biçimine sahip olmasını öngören anayasa değişikliği değişmiş ve halkımız tarafından onaylanmıştır.

"YAPISAL REFORMLARA DEVAM EDECEĞİZ"

Önümüzdeki dönemde kapsamlı yapısal reformlara devam edeceğiz. Ekonomimizi katma değer üreten yapılarla güçlendirmek belirlenen hedefler arasındadır. Karşı karşıya kaldığımız iç ve dış şoklara gösterdiğimiz direnç Türkiye'nin atılım yapmaya hazır olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki 15 yıllık dönemde ulaştırma, bilişim sağlık ve savunma gibi alanlarda özel sektörün bir trilyon civarında proje gerçekleşmesini öngörüyoruz. Diğer bir ifadeyle 2030 yılına kadar yılda ortalama 70 milyar dolar proje gerçekleştireceğiz.

Türkiye İngiliz yatırımcılar için ciddi imkanlar sunuyor. 2002'den bu yana 3 bin İngiliz firmasının yatırım tutarı 10 milyar doları aşmıştır. Bu noktada Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinde AB'yle gümrük anlaşması etkili olmuştur. Brexit sonrası Türkiye ve Birleşik Krallık mevcut kazanımlarını korumak ve ileriye yol almakta kararlıdır. İki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması da dahil bütün seçenekler değerlendirilecektir. İstabul'u dünya çapında bir finans merkezi haline getirme çabalarımız devam ediyor. Bu çerçevede Londra ve İstanbul arasındaki anlaşmayı önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz.

"HİÇBİR ÜLKE BİZDE TERÖR OLMAZ DİYEMEZ"

Ekonomik ilişkilerimizin çok önemli bir boyutunu da turizm oluşturmaktadır. Önemli bir potansiyel sunan bu sektörün çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Birleşik Krallık Avrupa'dan Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkeler arasında hep ilk üç sırada yer almıştır. Son dönemde turist sayısında bir azalma olmuşsa da bunun geçisi olduğunu düşünüyoruz. Türkiye turizm açısından herhangi bir batı ülkesi kadar güvenlidir. Hiçbir ülke bizde terör olmaz diyemez. Onun için terörle mücadelede küresel çalışma önemlidi

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...