Başbakan Yıldırım'dan mevkidaşına vize çağrısı

Türkiye-Macaristan iş forumunda konuşan Başbakan Yıldırım, "İkili ilişkileri geliştirmek istiyorsak vize kolaylığını dikkate almamız lazım" dedi ve Macar mevkidaşına vizelerin kaldırılması çağrısında bulundu.

ntv.com.tr 30.06.2017 - 09:57 | Son Güncelleme : 30.06.2017 - 10:34

Başbakan Yıldırım'dan mevkidaşına vize çağrısı

Başbakan Binali Yıldırım Türkiye-Macaristan iş forumunda konuştu.

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"15 Temmuz gecesinin aydınlığında gerçek dostlarımızı gördük. Onlardan birisi Macaristan'dı. Macarsitan Türk milletinin yanında yer aldı. Bu tutum Türk milleti tarafından takdirle karşılanmıştır. 

Türk ve Macar yatırımcıların teşvikleri değerlendirmesini bekliyoruz. Biz ticareti yapacak değiliz. Ticaretin yapılması için altyapıyı sağlamak ve hayatı kolaylaştırmak bizim görevimiz. 

Vizelere gelince biraz duralım. Sayın Başbakan vizelerde sıkıntı var. Vizeleri işadamlarından başlamak üzere biraz gevşememiz lazım. Sadece havayolu bağlantılarının kolay olması yetmiyor. İnsanların seyahatini kolaylaştıracak tedbirler lazım. İkili ilişkileri geliştirmek istiyorsak vize kolaylığını dikkate almamız lazım. İşadamlarının en büyük ihtiyacı bu diye düşünüyorum.

Esasen AB ile tam üyelik müzakereleri yapıp da vize muafiyeti olmayan tek ülke Türkiye. Daha müzakereye başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan Avrupa Türkiye'ye elinden gelen zorluğu göstermeye devam ediyor. Geçen yıl vardığımız anlaşma mürekkebi kurumadan yürürlükten kalktı. 

Ancak bir hakkı teslim etmemiz lazım. Macaristan AB üyeliği konusunda hep yapıcı davrandı, Türkiye'nin yanında yer aldı. Bunun için takdirlerimizi sunuyoruz."

Sayfa Yükleniyor...