Başer: STK özel yetenekli bir bölümdür

Eski Genelkurmay İkinci Başkanı Edip Başer ‘Karargah Baskını’yla ilgili olarak NTV’nin sorularını cevapladı.

NTV Haber 28.12.2009 - 15:44

Başer: STK özel yetenekli bir bölümdür

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla başlayan ve bugün 3’üncü defa arama yapılan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu’yla (STK) ilgili olarak eski Genelkurmay İkinci Başkanı Edip Başer özel açıklamalar yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın ülkenin savunması için belli senaryolara sahip olduğunu belirten Başer, savunma planlarının bu planlara göre yapıldığını anlattı.

Silahlı Kuvvetler'in örgütlenmesi içinde özel yetenekli bölümlerin bulunduğunu ve bunlardan birinin de STK olduğunu ifade eden Başer, STK’nın görevinin ülkenin bir bölümünün ya da tamamının düşman saldırısına uğraması ve işgal edilmesi durumunda gerekli gayri nizami harbi planlamak olduğunu söyledi.

STK gayri nizami harp için bölgelerde gerekli kişileri eğitirken, aynı zamanda bu harekatı yönetenlerin merkezle irtibatını da sağlamak üzere planlar yaptığını Başer açıklamalarında anlattı.

Devletin çok gizli belgelerinin STK’ya bağlı kozmik odalarda saklandığına da değinen Edip Başer, Türkiye’de kurumlar arasında hiçbir zaman gerlim yaşanmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...