Belediye Başkanı'na yumurtalı ve yumruklu saldırıya tahliye

Edirne Belediye Başkanı  Gürkan'a pazar yerinde yumurta ve yumrukla saldırıda bulunduğu gerekçesiyle hakkında dava açılan kişi, ilk duruşmada tahliye edildi.

Anadolu Ajansı 04.07.2017 - 15:55 | Son Güncelleme : 04.07.2017 - 16:03

Belediye Başkanı'na yumurtalı ve yumruklu saldırıya tahliye

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'a pazar yerinde yumurta ve yumrukla saldırıda bulunduğu gerekçesiyle hakkında dava açılan kişinin, ilk duruşmada tahliye edilmesine karar verildi.

Edirne 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, makam şoförü Olkan Bayır, olay sırasında ailesiyle pazarda bulunan ve darbedildiğini öne süren Nedim Mercan ile tutuklu sanık Görkem Huslu ve avukatları katıldı.

Huslu savunmasında, Başkan Gürkan'ın pazar yerine görevli olarak gelmediğini ve o sırada kamu görevlisi olmadığını öne sürdü.

"PROTESTO HAKKIMI KULLANDIM"

Edirne Belediyesindeki işinden atıldığı için "anayasal protesto hakkını" kullandığını savunan Huslu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Recep Gürkan atanmış bir kişi olmayıp seçilmiş biridir. Ben sadece anayasadan kaynaklanan protesto hakkımı kullandım. Onun yanına giderek eylemi gerçekleştirmedim, o benim yumurta sattığım standa geldi. Bana hitaben 'Nihayet sesini kesebildik mi?' diye sordu. Ben de buna sinirlendim ancak fotoğraf çektirmekteki amacım tezgahımın reklamını yapmaktı. Pazarda yumurta sattığım için elimde yumurta vardı. Ona vurmadım sadece yüzüne boca ettim."

SALDIRI ANI KAMERADA

Cezaevinin Edirne sokaklarından daha güvenli olduğunu ileri süren Huslu, ''Bu şartlarda toplumla barışık yaşamam mümkün değildir. Ancak yine de Gürkan'a vurduğum için pişmanım.'' dedi.

"ŞİKAYETİMİ GERİ ALIYORUM"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise bir süre önce Huslu'nun belediyede çalıştığını, bazı sıkıntılar ve yaşanan kavgalar nedeniyle annesi ve aynı zamanda Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Güler Soyaslan'ın isteğiyle tazminatı da verilerek işten çıkarıldığını anlattı.

Olay günü olan 14 Mayıs'ta pazar yerini ziyareti sırasında Huslu'nun yanına giderek fotoğraf çektirmek istediğini aktaran Gürkan, ''Görkem yanıma geldi ve fotoğraf çekilmek istediğini söyledi. O sırada elindeki yumurtayla yüzüme vurdu. Olay olduğu sırada fotoğraf çekmeye değil, yaptığı eylemi canlı olarak sosyal medyadan yayınlamaya çalıştığını öğrendim. Her ne kadar sanıktan şikayetçi olmuşsam da her şeyden önce bir baba ve eğitimci olarak şikayetimi geri alıyorum. Görkem'in yaptığından ders alarak daha iyi bir hayat sürmesi, toplumla barışık yaşaması ve başkalarına örnek olması açısından şikayetimi geri alıyorum." dedi.

"İNŞALLAH RAHAT DURURSUN" DİYEREK TAHLİYE ETTİ

Savunmaların ardından hakim, sanık Görkem Huslu'nun tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliyesine karar vererek, "Seni tahliye ediyorum, inşallah rahat durursun, bir daha içeri girmezsin" diye nasihatte bulundu.

Duruşma, sanık Huslu'nun mahkemeye verdiği olay anını gösteren kamera görüntülerinin incelemesi ve dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için ertelendi.

Sayfa Yükleniyor...