Baykal: İhanete kimsenin gücü yetmez

CHP lideri Baykal, Ermenistan sınırının açılmasına yönelik politikalara sert tepki gösterdi. Baykal sınırın açılması için Ermenistan'ın Azerbaycan işgalini ortadan kaldırması gerektiğini vurguladı.

NTV Haber 11.04.2009 - 14:00

Baykal: İhanete kimsenin gücü yetmez

CHP Parti Meclisi öncesinde kameraların karşısına geçen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasının Ermenistan işgalinin dolaylı kabulü anlamına geleceğini söyledi.

CHP lideri Baykal, şöyle konuştu:

"Türkiye, Ermenistan sınırını Azerbaycan'ı işgaline karşı bir tavır olarak kapatmıştır. Bunun tarihi ihtilafla bir ilgisi yoktur. Sınırın açılması konusu, ancak Ermenistan'ın Azerbaycan'ı işgaliyle ilgili olarak düşünülebilir. Sınır, işgal nedeniyle kapatılmıştır, ancak o neden ortadan kalkarsa açılır. İşgalin kaldırılmasının netlik kazanmasıyla açılabilir. Sınır açmak öyle bir iştir ki, bir defa açtıktan sonra tekrar, 'beklentim gerçekleşmedi' diye kapatamazsınız. Çünkü sınır kapatmak hasmane bir davranıştır. Ne zaman hasmane bir davranıştır? Eğer ortada bir başka hasmane davranış yoksa. Ermenistan, Azerbaycan'a karşı hasmane bir davranış sergiledi ve sınır kapandı. Sınırın açılması, Azerbaycan'daki Ermeni işgalinin haklılığının dolaylı olarak kabulü anlamına gelir. Sınır açılmasını bağlayabileceğin tek koşul, Azerbaycan işgalinin ortadan kaldırılacağının güvenceye alınmasıdır."

Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın dün bu konuyla ilgili açıklamalarını hatırlatarak şöyle devam etti:

"Türkiye'ye yönelik bir bekleyişin yaratılmasına, Türkiye'nin bu konuda somut adım atacağı anlayışının yaygınlaşmasına uzun bir süreden beri göz yumarak, son dakika yapılacak böyle açıklamalarla olumlu sonuç elde etme şansınız sıkıntıya giriyor. Yapılması gereken iş, ta başından beri yanlış umutlar vermemek. Böyle bir bekleyiş ortaya çıktıktan sonra şu ya da bu gerekçeyle bir engel çıkarmaya kalkmanız halinde inandırıcılığınızı, güvenilirliğinizi ciddi şekilde sarsarsınız ve direnme gücünüz kaybolmaya başlar.

Şu ana kadar izlenen politika çok ciddi bir yanlış karara dayanmaktadır. Dürüst ve açık bir şekilde bizim Ermenistan ile ilişkilerimizin düzelmesinin temel dayanağının Azerbaycan'daki Ermenistan işgalinin sona erdirilmesi olduğu öyle anlaşılıyor ki ifade edilmemiştir. Tarih komisyonu ayrı bir konu. Ermenistan ile bizim aramızdaki mesele. Biz Ermenistan'ın Azarbaycan ile arasındaki sorunun çözülmesini istiyoruz. Bizim İşgali meşrulaştırmak anlamına gelecek bir duruma sürüklenemeyeceğimizi herkesin bilmesi lazım.

Türkiye, Azerbaycan'ın arkadan hançerlenmesine göz yumamaz. Türkiye'de hiç kimse hangi baskıya maruz kalırsa kalsın Azerbaycan'a Türkiye'nin ihanet etmesini sağlayamaz. Hiçbir hükümetin buna gücü yetmez. Hükümetlerin yanlış umutlar, bekleyişler yaratmaması, bu konuda gerçekçi, dürüst, açık politika izlemesi zorunluluğu vardır.

Kimse kendini biz Azerbaycan'a bilgi verdik diye aldatmasın. Burada söz konusu olan Türkiye'nin Kafkas politikasında Azerbaycan'a bilgi vermek değildir. Türkiye'nin Kafkasya politikasını Azerbaycan'la danışarak şekillendirmektir. Ara sıra emrivakileri telefonla bildirerek, bu konuyu çözdüğünü kimse düşünmemeli. Neyin nasıl yapılacağı konusunda ortak anlayışın şekillenmesine ihtiyaç var.

Tarih komisyonunu ister kurun ister kurmayın, bu, bundan sonra Türkiye'ye yönelik baskıların, tehditlerin daha da artmasına yönelik teşviki de beraberinde getirecektir. Bu konuda esnemenin sonucu, bu yöntemle sonuç alınabileceğinin ortaya çıkması için örnek oluşturmasıdır.

İktidar, Arap ülkeleri ve Ortadoğu ülkelerine gösterdiği ilginin bir kısmını Kafkasya'daki, Orta Asya'daki dostlarımızdan esirgememeli. Türkiye'nin yeni ilişkiler içine girerek, eski dostluklarını gözden çıkarması kabul edilemez."

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın ekim ayında sınırı geçerek Türkiye-Ermenistan futbol maçına gelmek istediğini hatırlatan Baykal, "Birşeyler kotarılmak, pişirilmek isteniyor" dedi.

CHP lideri, hükümetin Ortadoğu ülkelerine gösterdiği ilginin bir kısmını Kafkaslara göstermesi gerektiğini belirtti. Baykal, önümüzdeki günlerde CHP milletvekillerinden oluşan 4 kişilik bir heyetin Azerbayacan'a gideceğini de açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...