Baykal: Olcay tekne gezisinden zevk almaz

İstifa sonrası ilk kez Meclis'e gelen Deniz Baykal, tekne aldığı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

26.05.2010 - 15:11

Baykal: Olcay tekne gezisinden zevk almaz

Kendisine ait olduğu iddia edilen görüntülerin ortaya çıkmasının ardından CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa eden Deniz Baykal, 22 gün sonra TBMM’ye geldi.


Gazetecilerin, ''Hoşgeldiniz'' demesi üzerine Baykal, ''Hoşbulduk. Bu güzel karşılama için hepinize teşekkür ediyorum. Olağanüstü bir ilgi gösterdiğinizi görüyorum, hepinize yürekten teşekkür ediyorum" dedi.

Meclis'i özlediğini belirten Baykal, "Bir çay ısmarlayan arkadaşımız olursa birlikte çay içebiliriz, kahve de olabilir" diye konuştu.

'YAT HAYALİMDE BİLE OLMADI'
''340 bin dolar nakitle, Göcek'te yat satın aldığına'' dair haberi öğrendiğinde çok şaşırdığını belirten Baykal, hayallerinde dahi böyle bir projenin yer almadığını söyledi.

Baykal, ''Bir yatım, teknem olsa duygusunu, umudunu yaşamadım” dedi.

‘OLCAY TEKNE GEZİSİNİ SEVMEZ’
Deniz Baykal, hem kendisinin hem ailesinin böyle bir özentisinin olmadığını dile getirerek, ''Tam tersine, Olcay böyle bir tekne gezisinden dahi zevk almaz'' dedi.

'ÇILGINCA BİR İŞ'
Baykal, haberi sabah gazetede gördüğünde çok yadırgadığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bir olay bu kadar temelsiz, esastan yoksun, bu kadar boşlukta nasıl yapılabilir. Anlayamadık... Bu konuda, bir yerde bir sohbet olur, o sohbetten niyet çıkar, o niyetle ilgili bir haber üretilir, böyle bir şey de yok. Ağzımıza almamışız, konuşmamışız, içimizden geçirmemişiz, aklımızda, hayalimizde yok. Böyle bir mesele kesinlikle yok, çılgınca bir iş...''

‘TELEFONLA ARADIM AMA...’
Baykal, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni’ni aradığını ifade ederek, aralarında geçen diyaloğu aktardı.

Bu kadar çılgınca bir haberin, kendiliğinden düzeltileceğini umduğunu, uyardıktan sonra bunun çok doğal olarak yapılacağını beklediğini vurgulayan Baykal, bugün gazeteyi gördüğünde ise tam bir hayal kırıklığına uğradığını belirtti.

‘340 BİN DOLARIM ASLA OLMADI’
Sözlerini, ''Ne benim ne ailemin yakınlarının herhangi birisinin, bırakın Göcek limanındaki bu yata yönelik, dünyanın herhangi bir limanında yatı, tekneyi, bırakın satın almayı, ilgi gösterdiğine dair, hiç kimsenin bir haber yapamayacağına kesinlikle inanıyorum'' diye sürdüren Baykal, şunları kaydetti: ''Haberde, bir kişiyle nakit olarak parayı ödediğim yazılıyor. Benim hayatımda hiçbir zaman böyle bir tekneye ayıracağım 340 bin dolarım olmadı. Böyle bir parayı vermem mümkün değildir, böyle bir imkanım, hevesim, niyetim yoktur. Böyle bir girişim hiç yapılmamıştır.

‘DELİ SAÇMASI’
'Falan kişi aracılığıyla' deniliyor, o kişiyi tanımıyorum. Bunlar deli saçması, abuk sabuk laflar. Hiçbir gerçeği yoktur. Böyle bir haberi, şu ya da bu nedenle yazan gazetenin yapması gereken tek iş yanlış haber yazdığının ortaya çıktığını görerek, kayıtsız, şartsız özür dilemek olmalıdır.

‘TÜRKİYE’NİN DENİZE AÇILMASINDA YARAR VAR’
Yat sahibi olmak herkesin hakkıdır. Yat sahibi olanlara büyük saygım vardır, herkes helal kazancını istediği gibi değerlendirir. Böyle yapanları da memnuniyetle karşılarım. Türkiye'nin denize açılmasında yarar var.

DAVA YOLU
Hukuk süreci çerçevesi içinde, gereken girişimleri, konunun tekzip edilmesine, hukuki olanakların kullanılmasına yönelik girişimleri, avukatlar yapacaklardır.''

ARABAYI KENDİSİ KULLANDI
En son anayasa değişikliği görüşmelerinin yapıldığı 4 Mayısta TBMM'ye gelen Baykal, CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Ankara Milletvekilleri Yılmaz Ateş, Zekeriya Akıncı, Antalya Milletvekilleri Osman Kaptan, Tayfur Süner tarafından karşılandı.

Deniz Baykal, kendisinin kullandığı beyaz renkli otomobille Meclise geldi, arabadan indikten sonra ceketini giydi.

Foto muhabirlerinin ve kameramanların yoğun ilgisi nedeniyle Baykal, arabasını park etmekte zorluk çekti.

MHP’Lİ VEKİLLERDEN ‘HOŞGELDİNİZ’
Baykal, açıklamasının ardından muhalefet kulisine geçerek, burada gazetecilerle sohbet etti.

Bu sırada MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici ile MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın yanına giderek Baykal'a ''Hoşgeldiniz'' dedi.

‘GEL SANA ÇAY ISMARLAYAYIM...’
Gazetecilerle esprili bir şekilde sohbet eden Baykal, Habertürk televizyonunun muhabirini yanına çağırarak, ''Gel sana çay ısmarlayayım, sen de tekzibi yayınla'' diye konuştu.

‘EN İYİ YAT ARKADAŞ YATIDIR’
Yat aldığına dair haberleri ''asparagastan da öte'' diye niteleyen Baykal, gazeteci Fatih Altaylı'nın bu konudaki ısrarını sürdürmesine bir anlam veremediğini söyledi.

Baykal, ''En iyi yat arkadaşın yatıdır'' diye espri yaptı.

‘ANKARA’DE NE KADAR KAPTAN VARMIŞ!’
Habere inanan bazı arkadaşlarının kendisini arayarak sitem ettiğini anlatan Baykal, ''Ankara'da ne kadar kaptan varmış'' diye konuştu.

‘PRENSES DIANA’YI DAHA İYİ ANLADIM’
Evinden otomobiliyle Meclis'e gelirken gazetecilerin kendisini izlediğini anlatan Baykal, basın mensuplarının ''tehlikeli şekilde araç kullanarak, kendisini trafikte zor duruma düşürdüklerini'' ifade etti.

Baykal, İstanbul Milletvekili Nur Seter'in hatırlatması üzerine, tehlikeli araba kullanırken ''Prenses Diana'nın nasıl gittiğini şimdi daha iyi anladım'' dedi.

Deniz Baykal, daha sonra gazetecilerin eşliğinde kulisten çıkarak, kendisinin kullandığı araçla TBMM'den ayrıldı.

ALTAYLI: ÖZÜR DİLEMELİ
Öte yandan, Baykal'ın iddialarına yanıt veren Haberturk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, "Haberimiz yüzde 100 doğrudur, arkasındayız. Baykal'dan özür bekliyorum" açıklamasını yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...