Baykal: Teröristler dağdan inmeli ama...

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, PKK terör örgütü üyelerinin dağdan inmesi gerektiğini belirterek, ''Ama bu Türkiye üzerinde yapılmış olan pazarlığın ön ödemesi olarak uygulanmamalıdır'' dedi.

Anadolu Ajansı 18.10.2009 - 15:37

Baykal, geçtiğimiz çarşamba günü sel felaketinin yaşandığı Antalya'nın Kumluca ilçesi Beykonak Beldesi'ni ziyaret etti. Baykal, ziyarette gazetecilere yaptığı açıklamada, PKK terör örgütü üyelerinden bazılarının teslim olacağı iddialarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Deniz Baykal, PKK terörünün artık bir siyasi mücadele yöntemi olarak sürdürülebilir olmadığının ortaya çıktığını, terörü sürdürmenin anlaşılabilir hiçbir yanı olmadığını bildirdi.

Terör örgütü PKK'nın çok ciddi bir sorunla, sıkıntıyla karşı karşıya olduğuna değinen CHP Genel Başkanı Baykal, şunları söyledi:

''ABD, Irak'ı tahliye edecektir. Türkiye'deki PKK terörünün en büyük desteği, Irak'a yerleşmiş olan, Kandil Dağı'nda karargahını kurmuş olan PKK örgütüdür. Bunu Irak'ın sürdürmesi mümkün değildir. Amerika çekildikten sonra bu durumu Türkiye'nin kabul etmesi mümkün değildir. Dünyada artık terör yoluyla siyasi sonuç elde etmek bütün insanların karşı çıktığı bir anlayıştır. Burada artık PKK sınıra gelmiştir. Bu işin artık bundan sonra geleceğe taşınabilir, sürdürülebilir bir yanı yoktur. PKK terörü geri tepmeye başlamıştır. Bu terörü yapanları toplum, kamuoyu mahkum etmeye başlamıştır. Bu işe bir son vermenin artık kaçınılmaz olduğu ortaya çıkmıştır. Bu gerçeğin PKK'lılar tarafından da kabul edilmekte olduğunu görüyorum. PKK'nın artık terör yöntemini terk etme ve dağa çıkmış olan insanların dağdan inip, Türkiye'de normal yaşam için bir arayışa girmiş olmalarını memnuniyetle karşılıyorum. PKK'lı teröristler artık silahı geçici olarak değil, kesin olarak bırakmalıdırlar. Silahlı mücadeleden vazgeçmelidirler. Türkiye'ye gelip, Türkiye'de toplum içinde kendilerine bir yer tutmaya çalışmalıdırlar. Bu kaçınılmaz hale gelmiştir. Türkiye'yi terörle bundan sonra tehdit etmeye devam etmenin kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur.'' Baykal, PKK terörünün sorumlularının, İmralı'daki, Kandil'deki sorumlularının bu konuda yeni bir döneme geçme kararını almış olduklarını umut ettiğini de ifade ederek, bu doğrultuda atılacak adımları memnuniyetle karşıladığını belirtti.

TERÖRİSTLER DAĞDAN İNMELİDİR AMA...
Bir noktaya dikkati çekmek istediğini kaydeden Deniz Baykal şöyle devam etti:

''Bu durum Türkiye üzerinden yapılmış bir pazarlığın ön ödemesi olarak anlaşılmamalıdır. Yani bazı insanlar dağdan indikleri için Türkiye, yanlış istikamette toplumumuzu ayrıştıracak, etnik temelde toplumumuzu bölecek, yanlış uygulamaların içine sürüklenmemelidir. Yani silahlı terörden vazgeçmelerinden memnuniyet duyarız ama bu vazgeçme karşılığında Türkiye'nin huzurunu, barışını, dayanışmasını, milli bütünlüğünü sarsmaya yönelik adımlar atılmasını, böylesine tavizler verilmesini kesinlikle doğal karşılamayız. Türkiye üzerinde kimsenin pazarlık yapmaya hakkı yoktur. Türkiye üzerinde bir pazarlık yapıp sonra bu pazarlığın ilk ödemesi diye silahlı mücadeleden bazı insanların vazgeçmesini, kamuoyumuzun bu tavizleri vermek üzere yönlendirilmesi için bir bahane haline dönüştürülmesini kesinlikle uygun görmeyiz.''

Silahlı terörün bir yöntem olmadığını ve biteceğini vurgulayan CHP lideri Baykal, uluslararası şartların, bölgenin şartlarının bunu zorunlu kıldığına işaret etti. Teröristlerin idrak edilmiş olmasından memnuniyet duyacağını anlatan Baykal, bunu idrak edenlere yardımcı olmak istediklerini de bildirdi.

Baykal, ''Silahın, terörün tamamen ortadan kalkması doğrultusunda iyi niyetle atılabilecek adımları memnuniyetle karşılarız. Ama bunun Türkiye'nin ulusal bütünlüğü üzerinde bir pazarlık sonucunu doğuracak gelişmelere yol açmasını kesinlikle kabul etmeyiz. Teröristler dağdan inmelidir ama bu Türkiye üzerinde yapılmış olan pazarlığın ön ödemesi olarak uygulanmamalıdır'' diye konuştu.

BAHÇELİ: 3-5 PKK'LI TESLİM EDEREK GÜYA AÇILIM YAPIYORLAR
MHP lideri Bahçeli de konuyla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: "Hâlâ yol haritası bekliyorlar, hâlâ daha istismar yapıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını belli bir amaç için Mahmur Kampı'na Irak'a götürenler; orada yaşanmayacak şartlarda cebren mahkum ederek yaşamaya zorlayanlar şimdi onlardan barış meclisi altında 3-5 tane PKK yandaşını Türkiye'ye getirerek demokratik açılım üzerinde güya çalışma yapmış oluyorlar."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...