BDP emin ve rahat: PKK yok

BDP Milletvekli Sırrı Sakık, eylemsizlik kararının uzatılmasını, Taksim’deki bombalı saldırıyla PKK’nın ilgisi olmadığının göstergesi olarak yorumladı.

01.11.2010 - 20:48

BDP emin ve rahat: PKK yok

BDP Milletvekili Sırrı Sakık, NTV Canlı Haber’de Can Dündar’ın sorularını yanıtladı.

Taksim’de 5’i ağır 32 kişinin yaralanıdığı canlı bomba saldırısıyla PKK arasında bir ilişki olmadığı kanaatinde olduklarını belirten Sakık, henüz Hükümet’ten bir açıklama gelmemesini de acizlik olarak değerlendirdi.

KCK davası için 2 gündür Diyarbakır’da olduğunu söyleyen Sakık, "İstanbul’daki olayı duyduktan sonra, hepimiz 'ne oluyor, nereye gidiyoruz?' diye sorduk. Eylemsizlik kararının uzatılacağı duyumlarını almıştık. Murat Karayılan’ın da Türk basınına yaptığı açıklamalar ortadaydı.

Biz, verdikleri sözün arakasında olduklarına inanıyoruz ama olay sonrası tedirginlik de yaşadık. Bugün de 'biz yokuz' dediler ve eylemsizlik kararını uzattılar" dedi.

"AÇIKLAMALAR BİZİ RAHATLATTI"
Eylemsizlik kararının uzatılmasının, olayın arkasında PKK’nın olmadığına dair önemli bir gösterge olduğunu ima eden Sakık, "Eylemsizlik kararı Türkiye açısından önemli. PKK yapmış olması durumunda, eylemsizliğin uzatılmasının mümkün olmayacağı düşüncesindeyiz.

O zaman da, bu durum şunu işaret ederdi: Eylemsiziliği uzatmıyoruz ve şehirlerde böyle yaparız... Bizim korkumuz buydu ve bugünkü açıklamalar bizi rahatlattı" şeklinde konuştu.

Taksim’deki olayla ilgili üzüntülü olduklarını ama aynı zamanda bu işin arkasında PKK’nın olmamasının rahatlatıcı olduğunu belirten Sakık, eylemsizliğin uzatılmasının da gelecek adına umut verdiğini söyledi.

PKK İÇİNDE BİR YAPI?
Sakık, intihar saldırısının PKK’nın kontrolü dışındaki bazı birimler tarafından yapılma ihtimali konusunda da, "Bunu şu an bilmiyoruz ama, bugünkü açıklamalar o doğrultuda değil. Umarım ki böyle bir şey olmaz" dedi

"AÇIKLAMA OLMAMASI ACİZLİK"
Aradan geçen süreye rağmen siyasi iktidarın toplumu aydınlatacak bir bilgi sunamamasını acizlik olarak nitelendiren Sakık, "Geçmişteki onlarca olayda, çekinmeden 'arkasındayız' diyen PKK; bugün 'biz yokuz' diyor. Bu yüzden, kendilerinden emin olduklarını biliyor ve umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Sakık, eylemsizliğin uzatılması kararının İmralı ile diyalog içinde alındığını bildiklerini de söyledi.

KCK DAVASI
"Silahtan ve ölümden hayat doğmadığı ortada. Hem Kürt hem de Türk halknın vicadanında mahkum olan bir eylem" diyen Sakık, Diyarbakır’da devam eden KCK davasına da değindi:

"Eli vicdanında olan herkesin bu davayı izlemesi gerekir.

Savcı, 'Osman Baydemir, Avrupa’ya gitti ve Kürt iş adamlarınmdan Diyarbakır’a yatırım yapmalarını istedi' diyor. Aynı şeyi Cumhurbaşkanı ve Başbakan da yapıyor. Eğer yargı siyaset alanını bu kadar daraltırsa, ülkede yapılabilecek hiçbir şey kalmaz.

PKK eylemsizliği geçmişte de uzattı ama o zamanki siyaset dünyası buna lakayıt kaldı. Biz bu sürecin tanığıyız. Bundan sonra Türkiye’nin böyle bir lüksü yok. Siyaset dünyası artık adım atmalıdır.

90 yıllık sorunları birkaç ayda çözmek zordur. Bazı kesimler olur gözüyle bakıyor ama ama biz böyle düşünmüyoruz. Ama siyaset dünyası bu işten artık nemalanmamalıdır. Eğer bu olursa, ölen arkadaş ve kardeşlerimizin kemikleri mezarlarında ters döner..."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...