BDP: İmralı ile biz görüşelim

Cumhurbaşkanı Gül, BDP’li milletvekilleriyle bir görüşme yaptı. Görüşmede İmralı'nın da çözüm sürecine dahil edilmesini isteyen BDP'liler, kendilerinin de Öcalan'la görüşebileceklerini söyledi.

18.10.2012 - 12:37

BDP: İmralı ile biz görüşelim

BDP’li bir grup milletvekili, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den randevu talep etti.

Bu talebi kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, Milletvekilleri Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder ile Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk’le görüştü.

Edinilen bilgiye göre 'dokunulmazlıkların kaldırılması' konusunda yapılan görüşmede Kürt sorunu da gündeme geldi.

İmralı'nın çözüm sürecine dahil edilmesini isteyen BDP heyeti, gerekirse İmralı'ya giderek kendilerinin görüşebileceklerini söyledi.

Heyet, çözüm sürecinin dışında bırakıldıklarını söyleyerek BDP'nin sürecin içinde olmasının önemine vurgu yaptı ve dokunulmazlıkların kaldırılması halinde konuşulacak hiçbir şeyin kalmayacağı' mesajını verdi.

SORUMLU HAREKET EDİN
Cumhurbaşkanı Gül de BDP'lilere 'sorumlu hareket edin' uyarısında bulunarak, "Hassasiyetlere riayet etmek gerekir. PKK ile kucaklaşma görüntüleri süreci zorlaştırdı. Toplumun diğer kesiminde tepki oluşturdu. Bu tür davranışlar oluşabilecek havayı bozuyor. Siz bağımsız inisiyatif geliştirip kendinisi muhatap konumuna getirmelisiniz. İhtiyaç olduğu takdirde şiddetin durması, ortamın uygun olması halinde ben de üzerime düşeni yaparım" diye konuştu.

'KENDİ HALİNDE ÇIKMAZ SOKAĞA GİRER'
Bu görüşmenin basına yansımasının ardından terör sorununun çözümü için yeni bir süreç başladığı iddiaları basına yansıdı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gül, “Olağanüstü yeni bir durum çıkartmak doğru değil” dedi.

Ama hatırlatmak isterim ki Türkiye'nin en önemli konusu bu mevzulardır. Türkiye'nin en önemli konusunun, en önemli hayati meselesinin bu meseleler olduğunu görmezsek çok büyük yanlış yaparız. Dolayısıyla Türkiye'nin geleceği açısından bu meseleleri, sorunları sahiplenmemiz ve bunları doğru mecrasına sokmamız için herkesin uğraşması gerekir.

Yoksa bu meseleler kendi haline bırakılırsa hiç ummadığınız yollara, çıkmaz sokaklara gider. Bunların da gelecek nesillere maliyeti çok büyük olur. Onun için Türkiye'nin zaten devamlı gündemi budur.

Türkiye'nin geleceğini düşünen herkesin de bu mevzulara önem verip, her türlü yapıcı katkıyı, doğru ve kapsamlı çalışmayı yapması gerekir. Bunu bu çerçevede içerisinde görün, daima uğraştığımız konudur." 

BDP: KÜRT SORUNU MÜZAKERE İLE ÇÖZÜLMELİ
Görüşmenin ortaya çıkmasının ardından Gül'den sonra bir açıklamada BDP'den geldi. Parti yönetiminden yapılan yazılı açıklamada BDP olarak en büyük politikamız Kürt sorunun müzakere ile çözülmesidir. Bununla ilgili olarak Cumhurbaşkanı, Başbakan ve muhalefetle görüşülmesini saygıyla karşılıyoruz" denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...