Referandumun belki de en ilginç haberi olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy kullanamaması pek çok yerde espri konusu oldu. Esprilerden biri de referandumda oy kullanmayı boykot eden BDP’nin Kılıçdaroğlu’na teşekkür ettiğiydi.

Şimdi bu espri gerçek oldu. BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, referandum sonuçlarını değerlendirirken Kılıçdaroğlu’na teşekkür etmeyi de unutmadı.

Habertürk gazetesinin haberine göre Yıldız, “Yüzlerce müşahidimizin gözaltına alınmasına karşın, kaymakamların köy köy insanları sandığa götürmeye çalışmasına karşın bölgede ciddi bir boykot oranı çıkmıştır. Bölgenin geçersiz oyları, zorla sandığa götürülenlerin oyları. Boykot, Kürtlerin bu sisteme itirazıdır. Sonucu AKP ve devlet değerlendirmeli. Kürtlerle sistem arasındaki makas açılıyor. Kürtler bir kopuş yaşıyor” dedi.

Kılıçdaroğlu ile ilgili olarak da Yıldız, “Duran bir saat de günde iki defa doğruyu gösterir. Bu vesilesiyle de olsa bizim gibi bir duruşa sahip olduğu için teşekkür ederiz” yorumunu yaptı.

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, referandum öncesinde dillendirilen ‘BDP’nin boykotu, demokratik özerklik talebi için de prova olacak’ söylemini hatırlatırken şunları söyledi: “Referandum aynı zamanda demokratik özerkliğin de referandumuydu. Partimiz son zamanlarda en çok bunu dillendirdi ve halkımız da bu mesajı çok iyi şekilde anladı. Kürtler artık kendi kararlarını veriyor, kendi istediği gibi yaşıyor. Devlet bunu ister görür, ister görmez, bu onların problemi.”