‘Berfo Ana’ oğlunun mezarını göremedi

12 Eylül döneminde gözaltındayken kaybolan oğlunu arayan Berfo Kırkbayır, 105 yaşında hayata gözlerini yumdu. “Kenan Evren, oğlumu ver” diye sayıklayan Berfo Ana’nın son sözleri ise şöyle oldu: “Oğlumun kemiklerini bulmadan beni gömmeyin.”

Haberler 21.02.2013 - 09:13

‘Berfo Ana’ oğlunun mezarını göremedi

Kayıp ailelerinin sembol ismi haline gelen 105 yaşındaki Berfo Kırbayır, saat 05.00'te İçerenköy'deki evinde hayatını kaybetti.

Berfo Kırbayır için yarın saat 11.00'da Şakirin Camisi'nde cenaze töreni düzenlenecek. Kırkbayır, Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Okçu Köyü'nde toprağa verilecek.

Yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları bulunan Berfo Kırkbayır, bir süredir mide kanseri tedavisi görüyordu.

Berfo Ana’nın cenazesi, oğlu Mikail Kırbayır tarafından Karacaahmet Mezarlığı Gasilhanesi'ne getirildi.

Berfo Ana’nın kanser tedavisi gördüğünü dile getiren Kırbayır, annesinin üç aydır da yatalak olduğunu söyledi.

SON SÖZÜ: OĞLUMU BULMADAN BENİ GÖMMEYİN
Annesinin son günlerinde devamlı eski cumhurbaşkanlarından Kenan Evren'i sayıkladığını belirten Mikail Kırbayır, ''Kenan Evren, oğlumun kemiklerini ver diyordu sürekli. Annemin ölmeden önce son cümlesi de 'Beni oğlumun kemiklerini bulmadan gömmeyin' oldu'' dedi.

Keyfi infazlar sonucu yaşamları ellerinden alınan onlarca insanın mezar yerinin belli olmadığını ifade eden Kırbayır, şöyle konuştu:

''Kayıp yakınları bu belirsizliği sona erdirmek amacıyla, Galatasaray Lisesi önünde 'Cumartesi Anneleri' adıyla mezarlarını aradılar. Bu yolda adalet arama mücadelesi verdiler. Bugüne kadar somut herhangi bir mezara rastlanmadı. Berfo Ana da bunlardan biriydi.

'MAHŞERE KALDI'
Oğlunun genç yaşta yaşam hakkı devletin resmi görevlileri tarafından elinden alındığı gibi, yüreği yanık ananın da oğlunun mezarına gidip bir gözyaşı dökme hakkı elinden alındı. Berfo Ana, devletten alacaklı olarak mahşere gitti. Belli ki alacağı mahşere kalmıştır.”

BAŞBAKAN'LA DA GÖRÜŞTÜ
Kayıp ailelerin sembol ismi ''Berfo Ana'', kayıp annelerin verdiği birçok etkinliğe katıldı.

Berfo Ana, oğlu Cemil Kırbayır ve diğer kayıpların bulunması için kayıp yakınları ile birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştü.

Berfo Ana, “Tek dileğim ölmeden oğlumun mezarını görebilmek" demişti.

KENAN EVREN YOK, 'BERFO ANA' VAR
Berfo Kırbayır, 12 Eylül döneminin Genelkurmay Başkanı Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandıkları 12 Eylül davasının duruşmasına ambulansla gelerek, müdahil oldu.

“Berfo Ana”nın ilerlemiş yaşına rağmen hazır bulunduğu duruşmaya Evren ve Şahinkaya rahatsızlığı gerekçesiyle katılmadı.

İŞKENCE ÖLDÜRDÜ
Dev-Yol üyesi olduğu belirtilen Cemil Kırkbayır, 13 Eylül 1980'de Ardahan’ın Göle ilçesindeki evinde gözaltına alındı. İşkence gören Kırkbayır, 8 Ekim’de hayatını kaybetti.

Yıllardır mücadele eden Kırkbayır ailesi, Cemil Kırkbayır’ın naaşına ulaşamadı.

Sayfa Yükleniyor...