İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen Gezi Parkı olaylarıyla ilgili duruşmaya, 22 sanık ile avukatları katıldı.

Müşteki Gürcan Tabağ, o dönemde bir otelde genel müdür yardımcılığı yaptığını ve polise ifade verdiğini anlatarak, şikayetçi ve katılma talebi bulunmadığını söyledi.
Duruşmada sanık avukatları ile Hakim Yener Yıldırım arasında yer ve salon konusunda tartışma yaşandı.

Sanık avukatlarından Ertuğ Aydın, müvekkili Yunanistan vatandaşı Georgios İatridis hakkında bu olaylar nedeniyle işlem yapılarak 4 Haziran 2013'te Türkiye'ye giriş yasağı konulduğunu belirterek, "Sürenin dolmasına rağmen hala yasağı kaldırılmadığı için kendisini savunma için hazır edemiyorum. İlgili kurumlara gereğinin yapılması için yazı yazılmasını talep ediyorum. Müvekkilimin isminin doğru yazılmasını da istiyorum. Çünkü bu dava sanıklarından Celine Rousseali'nin ismi Türk ismi gibi Celile gibi yazılmıştı" diye konuştu.

Ara kararını açıklayan Hakim Yener Yıldırım, tebligat yapılmasına rağmen duruşmaya katılmayan 6 sanık hakkında yakalama, tanık olarak çağrılan ve duruşmalara gelmeyen Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi İmamı Halil Necipoğlu ve Yaşar Tüylü hakkında zorla getirme kararı vererek, duruşmayı erteledi.

255 SANIK YARGILANIYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Dolmabahçe'deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi'ne girilmesi olayının da aralarında bulunduğu 1 Haziran ila 4 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki olaylara yer veriliyor.

İddianamede, 7'si yabancı uyruklu 255 sanığın, "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet", "görevi yaptırmamak için direnme", "kamu görevini usulsüz üstlenme", "kamu malına zarar verme", "özel kıyafetleri usulsüz kullanma", "suçluyu kayırma", "ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme" ve "hırsızlık" gibi suçlardan cezalandırılmaları isteniyor.