Muharrem İnce: Bizim aramıza fitne sokamazsın

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, isim vermeden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki gösterek ''Dün bana 'kukla' demiş. Aklı sıra Sayın Kılıçdaroğlu ile beni birbirimize düşürecek fitne sokmaya çalışıyor. Bizim aramıza fitne sokamazsın'' dedi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 28.05.2018 - 14:14 | Son Güncelleme : 28.05.2018 - 17:35

Muharrem İnce: Bizim aramıza fitne sokamazsın

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Balıkesir mitingi öncesinde mezun olduğu Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi'ne giderek, sınıf arkadaşları ve öğretmenleriyle bir araya geldi, anılarını tazeledi. İnce, burada üniversite diploması ile transkriptini basın mensuplarına gösterdi.

Ardından Kuva-yi Milliye Meydanı'nda vatandaşlara hitap eden İnce, Balıkesir'de özelikle "eğitim" konusuna değineceğini belirtti. 4 yıllık üniversite bitirdiğini ifade eden İnce, cumhurbaşkanı olmak için de üniversite mezuniyetinin şart olduğunu söyledi. Kendisinin üniversite mezunu olduğunu kanıtladığını vurgulayan İnce, şöyle devam etti:

"Miting öncesi okul arkadaşlarımla buluştum. Onlarla 18 yaşında çektirdiğimiz fotoğrafları 54 yaşında bir daha çektirdik. Tabi bazılarının 18 yaşında üniversite kantininde fotoğrafı olmayabilir onu bilemem ama ben gittiğim okuldan çıkış belgemi tekrar aldım. Herkesten bekliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası diyor ki Cumhurbaşkanı olabilmen için en az 4 yıllık bir fakülteden mezun olman lazım. Yani 8 dönem okuman lazım. 8 dönem okuduğunu ispat etmen lazım. Birisi diyor ki 'Peygamberin diploması mı vardı?' Hazreti Peygamberin tabii ki diploması yoktu. Peki soruyu şöyle soralım Hazreti Peygamber 'Benim diplomam var.' dedi mi? Demedi. Biz var diye iddia etmiyoruz zaten."

''EĞİTİM, SİYASAL BİR HESAPLAŞMA ALANI OLMAYACAK"

Tarımı Şanlıurfa'da, sanayiyi Kocaeli'de dış politikayı İzmir'de anlatacağını dile getiren İnce, eğitimi mezun olduğu Balıkesir'de anlatmak istediğini bildirdi.

İnce, eğitimle ilgili politikalarını 25 maddede sıralayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Allah'ın izni, milletin isteği ile cumhurbaşkanı olduğumda eğitimde yapacağımız 25 maddeyi anlatacağım. Eğitimde yapacaklarımız; Bir, hedefimiz başlangıcından itibaren bittiği yere kadar eğitimi parasız yapmak. İki, okul öncesinden doktoraya kadar hiçbir sınavdan ücret alınmayacaktır. Dindar bir nesil yetiştirilmesinden hiç rahatsızlık duymam ama asla kindar bir nesil yetiştirmeyeceğiz. Eğitimde dayatma değil, uzlaşmayı sağlayacağız. Eğitim, siyasal bir hesaplaşma alanı olmayacak. Okul türleri arasında ayrım olmayacak. İmam hatip lisesi de fen lisesi de aynı muameleyi görecek. Okul öncesi eğitim zorunlu olacak. Engelli çocuklarımız için bütün engelleri kaldıracağız."

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, okulların açık olduğu günlerde öğrenci ve çalışanlara toplu taşımanın ücretsiz olacağına işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Taşımalı eğitim, birleştirilmiş sınıf uygulaması kalkacak. Kapanan köy okullarını yeniden açacağız. Çocuklarımızı istemedikleri hiçbir okula göndermeyeceğiz. Öğretmenler, 24 Kasım'da hepinize bir maaş ikramiye vereceğiz. Öğretmenlere 3600 ek gösterge vereceğiz. Ek ders ücretlerini vergiden muaf tutacağız. Sözleşmeli öğretmenliği kaldıracağız. Öğretmen alımında mülakatı kaldıracağız. Performans düzenlemesine son vereceğiz. Öğrenciler, evlatlarım size sesleniyorum; size sözümdür, iki yıl içinde hiçbirinizi tarikat yurtlarına muhtaç etmeyeceğim. Üniversite öğrencileri 19 Mayıs ve 29 Ekim'de 500'er lira burs alacaksınız. Mezun olduğunuzda iş bulamazsanız 2 yıla kadar size kredileriniz ödenmeye devam edecek. YÖK'ü kaldıracağız. 10 bin öğrenciyi her yıl yurt dışına göndereceğiz. Kısacası eğitimi, parasız, bilimsel, laik hale getireceğiz. Bunları bir fizik öğretmeni olarak sözleşme olarak kabul etmenizi isterim."

İnce, eniştesi olduğu Balıkesir'in kendisinde yerinin ayrı olduğunu belirterek, "Balıkesir, sizden bir şey istiyorum. Yüzde 50'nin üzerinde oy istiyorum. İki, ayrıca yüzde 10 enişte oyu istiyorum" dedi.

''ARAMIZA FİTNE SOKAMAZSIN''

İsim vermeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da tepki gösteren Muharrem İnce şu ifadeleri kullandı:

''Dün bana 'kukla' demiş. Kendisi sürekli yalan söyleyip Pinokyo gibi burnu uzayacağı için bana 'kukla' diyor tabi. Aklı sıra Sayın Kılıçdaroğlu ile beni birbirimize düşürecek fitne sokmaya çalışıyor. 'Hangisi yönetecek?' diyor. Sen daha yasamayı yürütmeyi yargıyı anlayamamışsın. Bakanlar Kurulu'nu ben belirleyeceğim yürütmenin başında ben olacağım. Sayın genel başkan TBMM'de olacak. Sen her şeyde tek adam olmak istediğin için bu ince ayrıntıyı hala öğrenemedin. Bizim aramıza fitne sokamazsın. Beraber yola çıktığın arkadaşlarından yanında kim kaldı sen ona bak. Abdullah Gül, Bülent Arınç, Abdüllatif Şener, Ertuğrul Yalçınbayır yanında yok.''

"BEN GÖNÜLLERE KÖPRÜ KURUYORUM"

İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine yönelik 4. köprü eleştirilerine ise şu sözlerle yanıt verdi:

''Dedim ki demirden betondan köprü yapmak kolay iş. Birincisini Demirel yaptı, ikincisini Özal yaptı üçüncüsünü Erdoğan yaptı dördüncüsünü de İnce gelir yapar dedim. Bana 'Senin haddine mi düşmüş köprü yapmak?' dedi. Parayı bastın mı köprüyü yaparsın. Ama benim soruma cevap ver; Demirel'in yaptığı köprüden niye 10 liraya geçiyoruz da seninkinden niye 100 liraya geçiyoruz? Demirden betondan köprü yapmak önemli değil ben gönüllere köprü kuruyorum.''

Sayfa Yükleniyor...