Bu bankada "para" yok

Bir yandan dünyada milyonlarca aç insan yeterli gıda kaynaklarından yoksunken, diğer tarafta çok büyük miktarlarda artık gıda boşa gidiyor.

19.02.2010 - 09:28

Bu bankada "para" yok

Küresel Gıda Bankası Ağı (Global Foodbanking Network-GFN) de bu ihtiyaçtan ortaya çıktı...

Ve bunun nedeni yetersiz gıda değil, gıdanin adil olmayan bir şekilde paylaşılması... GFN, dünya çapındaki gıda bankaları ve gıda bankası ağları aracılığıyla gıdanın daha etkili bir şekilde dağıtılmasını sağlayarak ve daha fazla gıdayı güvence altına alarak dünyadaki açlığı azaltmak için çeşitli kuruluşlarla işbirliği içinde çalışıyor.

Amerika'daki Second Harvest kuruluşu, Kanada Gıda Bankaları Derneği, Meksika Gıda Bankaları Derneği ve Arjantin Gıda Bankaları Derneği tarafından kurulan GFN, dünyada açlıkla savaşan en büyük özel ağ. Yılda yaklaşık 1.2 milyar kilo gıdayı 32 milyonun üzerinde insana ulaştırıyor.

Günümüzde dünyadaki 1000 kadar gıda bankası, yılda 1.5 milyar kilonun üzerinde gıda dağıtıyor. (Bu bankaların % 70'i GFN üyese ve küresel gıda dağıtımının % 85'ini sağlıyor.) Bir gıda bankası ortalama 40 bin insana yardım ediyor ve bu insanlardan her birine yılda yaklaşık 34 kilo gıda sağlıyor. Ama sonuçta 852 milyon aç insan arasından ulaşabildikleri insan sayısı 50 milyondan az. Daha fazla gıda bankasına ve var olanların da ulaşım alanlarını genişletmesine ihtiyaç var.

Türkiye'de ise Lösemili Çocuklar Hastanesi'nde tamamen ücretsiz tedavi gören çocuklar için LÖSEV Gıda Bankası gıda bağışı bekliyor...

Kaynak: Gençlik ve Değişim- Buğday Derneği yayını

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...