Bu kitap şarkılar için yazıldı

Kendi kuşağının en özgün isimlerinden Nick Hornby’nin seçtiği şarkılar için yazdığı denemelerden oluşan '31 Şarkı' çıktı.

05.08.2010 - 11:41

Bu kitap şarkılar için yazıldı

Şarkılar anıların evidir. Mısra odalarda gezinen yaşanmış zaman, kulağın duyduğuyla kendini şimdide yeniden hissettirir. Şarkılar sadece kendilerini duyurmak marifetiyle üzer, mutlu eder, sersemletir ya da diriltir. Her hayattan en az bir şarkı çıkar ama bazı hayatlar görkemli bir konser gibidir.

''Caravan’ın cenazemde çalınması konusunda beni endişelendiren tek şey yaylı faslı. İnsanlar bunu duyduklarında benim klasik müziğe taviz verdiğimi düşünecekler mi? Kendi kendilerine ‘Herkes gibi tam da sonuna geldiğinde inançlarına sahip çıkma cesaretini kaybetmesi ne acı,’ diyecekler mi? Böyle düşünmelerini istemem…'' (Kitaptan)

Nick Hornby’nin özel hayatı bilinmez ama bütün kitaplarının kendi içinde birer konser olduğunu söylemek yanlış olmaz. İçten üslubuyla tüm dünyada haklı bir ün kazanmış, yazdığı her kitapla müdavimlerinin kitapçılara koşmalarına neden olmuş yazar, bu kez şarkıların içinden, onların açtığı pencerelerden hayata bakıyor.

31 Şarkı, Nick Hornby’nin seçtiği 31 şarkı için yazdığı denemelerden oluşuyor. Bazen dünyayı, bazen kendi hayatını, anılarını işin içine katıyor yazar ve cenazesinde Van Morrison’ın “Caravan” adlı parçasının çalınmasını istediğini söylüyor.

Nick Hornby’nin her kitabını heyecanla bekleyen okurlar için bir yaz armağanı: '31 Şarkı' Sel Yayıncılık'tan çıktı.

MÜZİK, SİNEMA, EDEBİYAT...
1999’da E.M. Forster Ödülü’nü alan Hornby, Londra’da yaşıyor. Kitapları birçok dile çevrilen yazarın Futbol Ateşi, Ölümüne Sadakat, Bir Erkek Hakkında, İyi de Nasıl?, Düşerken ve Çat! adında altı romanı, Hece Cümbüşü, Shakespeare Para İçin Yazdı ve 31 Şarkı adında üç deneme kitabı, Melekle Sohbet adında editörlüğünü yaptığı bir öykü seçkisi ve Türkçeye “Aşk Eğitimi” olarak çevrilmiş, An Education adında bir senaryosu vardır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...