Bunu da ürettiler!

Bu pudra şekerine benzeyen madde aslında "kuru su"...

Haberler 26.08.2010 - 15:52

Bunu da ürettiler!

Evet, yanlış duymadınız... Bilim adamları sonunda bunu da başardı!

Her kuru su molekelü, kumlu, silisli bir tabaka ile çevrili olan bir su damlası içeriyor. Aslında kuru suyun yüzde 95'i "ıslak" sudan oluşuyor.

Uzmanlar, kuru suyun sera gazı etkisi yaratan karbondioksiti emme ve hapsetme yoluyla küresel ısınma ile mücadelede kullanılabileceğini belirtiyor.

Gazeteport'un haberine göre, deneyler, kuru suyun sıradan suya göre karbondioksiti emmede üç kat daha iyi olduğunu ortaya koydu.

Kuru suyun metanı depolamak ve doğal gazın enerji kaynağı potansiyelini artırmak anlamında da yararlı olabileceği kaydediliyor.

Liverpool Üniversitesi'nden Dr. Ben Carten, araştırmasını Boston'daki American Chemical Society'nin 240. ulusal toplantısında sundu ve "Tam olarak buna benzeyen hiç bir şey yok. Umut ediyoruz ki, kuru suyun gelecekte dalgalar yaptığını görebiliriz" diye konuştu.

Carter'ın ekibi tarafından sunulan bir başka araştırmada, kuru su hidrojen ve maleik asit arasındaki reaksiyonları hızlandırmak üzere bir katalizör olarak kullanıldı.

Bu süksinik asidi yarattı. Bu asit türü, ilaç, gıda muhtevası ve tüketim mallarında yaygın olarak kullanılıyor.

Genelde hidrojen ve maleik asidin süksinik asit oluşturabilmek için karıştırılması gerekiyor. Ama kurusu su molekülleri kullanıldığında enerji daha verimli kullanılıyor.

Teknolojinin, 'kuru' toz emülsiyonlar, daha karıştırılamaz iki tür (su ve yağ gibi) sıvının karışımlar yaratmada kullanılabileceği belirtiliyor.

Kuru emülsiyonlar bunu daha güvenli hale getiriyor ve potansiyel olarak zararlı sıvıların depolanmasını ve nakledilmesini kolaylaştırıyor.


Sayfa Yükleniyor...