Burak Can iddianamesine iade

İstanbul'da Berkin Elvan’ın cenaze töreninden sonra Burak Can Karamanoğlu’nun hayatını kaybetmesiyle ilgili iddianame savcılığa iade edildi.

Anadolu Ajansı 02.07.2014 - 15:44

Burak Can iddianamesine iade

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi savcılarından Mesut Erdinç Bayhan'ın, Okmeydanı'nda 12 Mart'ta düzenlenen silahlı saldırıda Burak Can Karamanoğlu'nun yaşamını yitirmesi, 3 kişinin de yaralanmasına ilişkin hazırladığı iddianame gönderildiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetince incelendi.

Mahkeme heyeti, "sanıklarla deliller arasındaki ilişkiye açıklık getirilmediği, şüphelilere yüklenen suçu oluşturan olayların mevcut delillerle ilişkilendirilerek açıklanmadığı ve suçun sübutuna etkisi olacak mutlak delillere ilişkin eksik soruşturma yapıldığı" gerekçeleriyle iddianameyi savcıya iade etti.

Olay saatinde Burak Can Karamanoğlu'nu vuran silahın şüpheliler tarafından kullanıldığının tespit edilmesine rağmen, Karamanoğlu'nun hangi şüphelinin atışıyla vurulduğunun iddianamede yer almadığına dikkati çeken heyet, savcılıktan iki şüphelinin telefon görüşmeleriyle ilgili ayrıntılı inceleme yapılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, şüphelilerden Oğuz K'nın yasa dışı terör örgütü üyesi olarak gösterildiği halde bu yönde bir delilin iddianamede bulunmadığını da savcılığa bildirdi.

İddianamenin iade edildiği Cumhuriyet Savcısı Mesut Erdinç Bayhan, karar doğrultusunda iddianameyi yeniden hazırlayabilir ya da iade kararına itiraz edebilir.

18 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
İddianamede, olayın ardından düzenlenen operasyonla yakalanan tutuklu şüpheliler Volkan G. ve Oğuz K'nın, "faili belli olmayacak şekilde kasten öldürme" suçundan müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.

Bu şüpheliler hakkında, "terör örgütü DHKP/C üyesi olmak" suçundan 7,5 ila 15 yıl ve "6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçundan da 1 ila 3 yıl olmak üzere toplam 8,5 yıl ila 18 yıl arasında değişen hapis cezası isteniyordu.

İddianamede, tutuksuz şüpheliler Zafer K. ve Mustafa T'nin de "6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.

İKİ KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
Okmeydanı'da 12 Mart'ta düzenlenen silahlı saldırıda Burak Can Karamanoğlu yaşamını yitirmiş, 3 kişi de yaralanmıştı.

Olaydan sonra kaçan şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışma başlatan polis ekipleri, 25 Mart'ta olaya karıştıkları iddia edilen 10 kişiyi yakalamış, bunlardan 2'si tutuklanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...